Gå til hovedindhold
sogn.dk
provsti.dk
Silkeborg Provsti
Kalender
Kontakt
Provstioplysninger
Provst og medarb.
Provstiudvalget
Sogne i provstiet
Økonomi
Provstiudvalgsmøder
PU kalender - møder og økonomi
Budgetsamråd og formandsmøder
Det Fælles Regnskabskontor
For kontaktpersoner
Skoletjenesten og KK44-festival
Repr. Århus Stiftråd
Om provstivolontøren
Byggesag og provstiets bygningskyndig
Kirkegårde
Distriktforeningen af menighedsråd i Silkeborg provsti
Billeder
Persondatapolitik
Kalender
Det sker i provstiet
Filtrer efter:
Gudstjenester
Arrangementer
Alle
Der er ingen forestående arrangementer indtastet
Marts 2024
19
Mar
Virklund spiser sammen
Virklund Kirke kl. 17:30
19
Mar
Krea-café i Sejling Sognehus
Sejling Sognehus kl. 19:00 - 21:00
19
Mar
Formandsmøde
Voel sognelokaler kl. 19:00 - 21:00
19
Mar
Foredrag: Det etiske råds maskinrum. Jacob Giehm Mikkelsen, Gødvad
Dybkær Sognegård kl. 19:30 - 21:30
20
Mar
Kirkehøjskole i Medborgerhuset
Medborgerhuset, Bindslevs Plads, 8600 kl. 10:00 - 12:15
20
Mar
Spaghettigudstjeneste v. Malene Schmidt
Mariehøj Kirke kl. 17:00 - 18:00
Malene Platz Schmidt
20
Mar
Menighedsrådsmøde
Dybkær Sognegård kl. 19:00 - 22:00
21
Mar
Sogneeftermiddag med Torben Petersen
Store sal Sognehuset kl. 14:00
21
Mar
Filmaften
Dybkær Sognegård kl. 19:00 - 22:00
21
Mar
Filmaften - Ekko af kærlighed
Kragelund konfirmandstue kl. 19:00 - 21:00
21
Mar
Sogneaften i Hvinningdal Kirke v/Anders Kofoed og Pia Søltoft
Hvinningdal Kirke kl. 19:30
21
Mar
U2´s musikalske og lyriske univers. Koncertforedrag. OBS: Flyttet til Dybkærskolen
Mulithuset ved Gødvadhallen kl. 20:00 - 22:15
24
Mar
Gudstjeneste i Vinding Kirke
Vinding Kirke kl. 09:30
Inge Røndal
24
Mar
Gudstjeneste i Funder Kirke
Funder Kirke kl. 09:30 - 10:30
Kresten Thue Andersen
24
Mar
Gudstjeneste i Serup Kirke
Serup Kirke kl. 09:30 - 10:30
Henriette Gosvig Nielsen
24
Mar
Familiegudstjeneste
Silkeborg Kirke kl. 10:00
Per Rasmussen
24
Mar
Palmesøndag gudstjeneste v. Marianne Hedemann Andreassen
Alderslyst Kirke kl. 10:00 - 11:00
Marianne Hedemann Andreassen
24
Mar
Gudstjeneste i Dybkær Kirke. Palmesøndag
Dybkær Kirke kl. 10:00 - 11:00
Laila Engelbrecht Henriksen
24
Mar
Gudstjeneste - Palmesøndag v. Malene Schmidt
Mariehøj Kirke kl. 10:00 - 11:00
Malene Platz Schmidt
24
Mar
Højmesse
Virklund Kirke kl. 10:30
Jacob Bech Joensen
24
Mar
Skorup Kirke v. Knattrup
Skorup Kirke kl. 10:30
Kristoffer Uhre Knattrup
24
Mar
Gudstjeneste i Skannerup Kirke v. Kirsten Vase
Skannerup Kirke kl. 10:30
Kirsten Vase
24
Mar
Gudstjeneste i Them kirke med Them Voksenkor
Them Kirke kl. 10:30
Andreas Engelbrecht Hansen & Voksenkoret
24
Mar
Gudstjeneste i Bryrup Kirke med Bryrupkoret
Bryrup Kirke kl. 10:30
Inge Røndal
24
Mar
Palmesøndag
Sejs-Svejbæk Kirke kl. 10:30 - 11:30
Marie Ginnerup Vestergaard
24
Mar
Palmesøndag
Linå Kirke kl. 10:30 - 11:30
Maria Svane-Christiansen
24
Mar
Gudstjeneste i Balle Kirke v/Lone Skaaning Rasmussen
Balle Kirke kl. 10:30
Lone Skaaning Rasmussen
24
Mar
Gudstjeneste i Hvinningdal Kirke v/Anne Linde Førgaard
Hvinningdal Kirke kl. 10:30
Anne Linde Førgaard
24
Mar
Svostrup kirke v. Anna Viller
Svostrup Kirke kl. 10:30
Anna Heidi Viller Lind
24
Mar
Gudstjeneste i Kragelund Kirke
Kragelund Kirke kl. 11:00 - 12:00
Kresten Thue Andersen
24
Mar
Gudstjeneste i Lemming Kirke
Lemming Kirke kl. 11:00 - 12:00
Henriette Gosvig Nielsen
24
Mar
Koncert med Mariann Mikkelsen med sang og keltisk harpe
Linå Kirke kl. 15:00 - 16:00
26
Mar
Åben gudstjeneste på Kragelund Plejecenter
Kragelund Plejecenter kl. 10:00 - 11:00
Kresten Thue Andersen
26
Mar
Stille andagt i Balle Kirke v/Kurt Kleon Jeppesen
Balle Kirke kl. 10:00
Kurt Kleon Jeppesen
26
Mar
Åben gudstjeneste på Funder Plejecenter
Funder Plejecenter kl. 11:20 - 12:20
Kresten Thue Andersen
26
Mar
Gudstjeneste på Birkebo
Birkebo plejecenter kl. 15:00
Benedicte Tønsberg
26
Mar
Voksenkor
Linå Sognehus kl. 19:30 - 20:30
27
Mar
Morgensang og fortælling
Virklund Kirke kl. 09:00
28
Mar
Gudstjeneste i Sejling Kirke
Sejling Kirke kl. 09:30 - 10:30
Mette Skaarup Glowienka
28
Mar
Gudstjeneste
Silkeborg Kirke kl. 10:00
Anette Kortegaard
28
Mar
Skærtorsdag Gudstjeneste v. Elisa Morberg Wejse
Alderslyst Kirke kl. 10:00 - 11:00
Elisa Morberg Wejse
28
Mar
Skorup Kirke v. Knattrup
Skorup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Kristoffer Uhre Knattrup
28
Mar
Skærtorsdag
Sejs-Svejbæk Kirke kl. 10:30 - 11:30
Marie Ginnerup Vestergaard
28
Mar
Voel kirke v. Anna Viller
Voel Kirke kl. 10:30
Anna Heidi Viller Lind
28
Mar
Gudstjeneste i Sinding Kirke
Sinding Kirke kl. 11:00 - 12:00
Mette Skaarup Glowienka
28
Mar
Gudstjeneste - Skærtorsdag v. Malene Schmidt
Mariehøj Kirke kl. 17:00 - 18:00
Malene Platz Schmidt
28
Mar
Skærtorsdag
Linå Kirke kl. 17:00 - 18:00
Maria Svane-Christiansen
28
Mar
Gudstjeneste i Serup Kirke
Serup Kirke kl. 17:00 - 18:00
Henriette Gosvig Nielsen
28
Mar
Måltidsgudstjeneste i Bryrup Kirke
Bryrup Kirke kl. 17:30
Benedicte Tønsberg
28
Mar
Aftengudstjeneste i Balle Kirke v/Kurt Kleon Jeppesen
Balle Kirke kl. 18:00
Kurt Kleon Jeppesen
28
Mar
Svostrup kirke v. Anna Viller
Svostrup Kirke kl. 18:00
Anna Heidi Viller Lind
28
Mar
Gudstjeneste i Gjern Kirke v. Kirsten Vase
Gjern Kirke kl. 18:00
Kirsten Vase
28
Mar
Skærtorsdagsgudstjeneste
Them Kirke kl. 19:00
Andreas Engelbrecht Hansen og solist Mette Gjerlev
28
Mar
Skærtorsdag aftengudstjeneste v. Elisa Morberg Wejse
Alderslyst Kirke kl. 19:00 - 20:00
Elisa Morberg Wejse
28
Mar
Aftengudstjeneste
Virklund Kirke kl. 19:30
Jacob Bech Joensen
28
Mar
Aftengudstjeneste. Skærtorsdag
Dybkær Kirke kl. 19:30 - 20:30
Laila Engelbrecht Henriksen
28
Mar
Gudstjeneste i Kragelund Kirke
Kragelund Kirke kl. 19:30 - 20:30
Kresten Thue Andersen
29
Mar
Langfredag
Sejs-Svejbæk Kirke kl. 09:00 - 10:00
Nina Frøjk Hansen
29
Mar
Svostrup kirke v. Oliver Karst
Svostrup Kirke kl. 09:00
Oliver Karst
29
Mar
Langfredag liturgisk gudstjeneste v. Kamilla Lundager Bundgaard
Alderslyst Kirke kl. 10:00 - 11:00
Kamilla Lundager Bundgaard
29
Mar
Gudstjeneste i Dybkær Kirke. Langfredag
Dybkær Kirke kl. 10:00 - 11:00
Rasmus Overgaard Nielsen
29
Mar
Gudstjeneste - Langfredag v. Jakob Nissen
Mariehøj Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jakob Gregers Nissen
29
Mar
Liturgisk gudstjeneste
Virklund Kirke kl. 10:30
Jacob Bech Joensen
29
Mar
Langfredag musikgudstjeneste
Silkeborg Kirke kl. 10:30
Sidsel Hornemann
29
Mar
Klosterkirken v. Knattrup
Tvilum Kirke kl. 10:30
Kristoffer Uhre Knattrup
29
Mar
Gudstjeneste i Brande kirke
Them Kirke kl. 10:30
Majbritt Kjærsgaard Roulund
29
Mar
Liturgisk gudstjeneste i Vinding Kirke
Vinding Kirke kl. 10:30
Benedicte Tønsberg
29
Mar
Langfredag
Linå Kirke kl. 10:30 - 11:30
Maria Svane-Christiansen
29
Mar
Liturgisk gudstjeneste i Hvinningdal Kirke v/Tina Frank
Hvinningdal Kirke kl. 10:30
Tina Nickelsen Frank
29
Mar
Gudstjeneste i Skannerup Kirke v. Kirsten Vase
Skannerup Kirke kl. 10:30
Kirsten Frost Vase
29
Mar
Gudstjeneste i Funder Kirke
Funder Kirke kl. 11:00 - 12:00
Kresten Thue Andersen
29
Mar
Voel Kirke v. Oliver Karst
Voel Kirke kl. 19:30
Oliver Karst
31
Mar
Gudstjeneste i Vinding Kirke
Vinding Kirke kl. 09:00
Inge Røndal
31
Mar
Svostrup kirke v. Oliver Karst
Svostrup Kirke kl. 09:00
Oliver Karst
31
Mar
Gudstjeneste i Kragelund Kirke
Kragelund Kirke kl. 09:30 - 10:30
Kresten Thue Andersen
31
Mar
Gudstjeneste i Serup Kirke
Serup Kirke kl. 09:30 - 10:30
Henriette Gosvig Nielsen
31
Mar
Gudstjeneste i Sinding Kirke
Sinding Kirke kl. 09:30 - 10:30
Mette Skaarup Glowienka
31
Mar
Højmesse
Silkeborg Kirke kl. 10:00
Per Rasmussen
31
Mar
Påskedag gudstjeneste v. Marianne Hedemann Andreassen
Alderslyst Kirke kl. 10:00 - 11:00
Marianne Hedemann Andreassen
31
Mar
Gudstjeneste i Dybkær Kirke. Påskedag
Dybkær Kirke kl. 10:00 - 11:00
Rasmus Overgaard Nielsen
31
Mar
Gudstjeneste - Påskedag v. Jane Fromberg
Mariehøj Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jane Ernlund Fromberg
31
Mar
Højmesse
Virklund Kirke kl. 10:30
Jacob Bech Joensen
31
Mar
Klosterkirken v. Knattrup
Tvilum Kirke kl. 10:30
Kristoffer Uhre Knattrup
31
Mar
Gudstjeneste i Them kirke
Them Kirke kl. 10:30
Andreas Engelbrecht Hansen & Solist Annematte Juul Pedersen
31
Mar
Gudstjeneste i Vrads Kirke med dåb
Vrads Kirke kl. 10:30
Inge Røndal
31
Mar
Påskedag
Sejs-Svejbæk Kirke kl. 10:30 - 11:30
Marie Ginnerup Vestergaard
31
Mar
Påskedag
Linå Kirke kl. 10:30 - 11:30
Maria Svane-Christiansen
31
Mar
Gudstjeneste i Balle Kirke v/Anne Linde Førgaard
Balle Kirke kl. 10:30 - 11:30
Anne Linde Førgaard
31
Mar
Gudstjeneste i Hvinningdal Kirke v/Tina Frank
Hvinningdal Kirke kl. 10:30
Tina Nickelsen Frank
31
Mar
Voel Kirke v. Oliver Karst
Voel Kirke kl. 10:30
Oliver Karst
31
Mar
Gudstjeneste i Gjern Kirke v. Kirsten Vase
Gjern Kirke kl. 10:30
Kirsten Frost Vase
31
Mar
Gudstjeneste i Funder Kirke
Funder Kirke kl. 11:00 - 12:00
Kresten Thue Andersen
31
Mar
Gudstjeneste i Lemming Kirke
Lemming Kirke kl. 11:00 - 12:00
Henriette Gosvig Nielsen
31
Mar
Gudstjeneste i Sejling Kirke
Sejling Kirke kl. 11:00 - 12:00
Mette Skaarup Glowienka
April 2024
01
Apr
2. påskedag ingen gudstjeneste
Sejs-Svejbæk Kirke kl. 08:00 - 09:00
01
Apr
Højmesse
Silkeborg Kirke kl. 10:00
Sidsel Hornemann
01
Apr
Vandringsgudstjeneste Virklund/Them
Fra Them til Virklund kl. 10:00
Majbritt Kjærsgaard Roulund
01
Apr
2. påskedag gudstjeneste v. Kamilla Lundager Bundgaard
Alderslyst Kirke kl. 10:00 - 11:00
Kamilla Lundager Bundgaard
01
Apr
Gudstjeneste i Dybkær Kirke. Anden påskedag
Dybkær Kirke kl. 10:00 - 11:00
Charlotte Rune Nissen
01
Apr
Gudstjeneste - 2. påskedag v. Malene Schmidt
Mariehøj Kirke kl. 10:00 - 11:00
Malene Platz Schmidt