Gå til hovedindhold
sogn.dk
provsti.dk
Høje Taastrup Provsti
Kalender
Kontakt
Provstioplysninger
Provst og medarb.
Provstiudvalget
Sogne i provstiet
Økonomi
Dagsordener og referater for 2024 - bilag fås ved henvendelse til Provstikontoret for Høje Taastrup provsti
Dagsordener til ProvstiUdvalgs møder i Høje Taastrup provsti i 2023
Referater fra PU møder i Høje Taastrup provsti, 2023
Kalender
Det sker i provstiet
Filtrer efter:
Gudstjenester
Arrangementer
Alle
Der er ingen forestående arrangementer indtastet
Marts 2024
29
Mar
Passionsgudstjenest v/Marcus G. Hultberg
Tåstrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Marcus Greiner Hultberg
29
Mar
Musikgudstjeneste Langfredag
Torslunde Kirke kl. 10:00
Christian Marott Barrit Petersen
29
Mar
Højmesse v/Anne-Mette Nortvig
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Anne-Mette Nortvig
29
Mar
Langfredag i Vejleå Kirke / Asta Gyldenkærne
Vejleå Kirke kl. 10:00
Asta Gyldenkærne
29
Mar
Langfredagsgudstjeneste i Ishøj Kirke / Ane Øland Bækgaard
Ishøj Kirke kl. 10:00
Ane Øland Bækgaard
29
Mar
Langfredag
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Flemming Bak Poulsen
29
Mar
Langfredagsgudstjeneste
Ansgarkirken kl. 10:00
Sognepræst Elisabeth Børch
29
Mar
Stille Gudstjeneste Langfredag v/ Annika Pedersen
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Annika Pedersen
29
Mar
Henviser til Ansgarkirkens Langfredagsgudstjeneste
Ansgarkirken kl. 10:00 - 11:00
Elisabeth Novrup Eilstrup Børch,Majbrit Weje Kristensen
29
Mar
Langfredag
Sengeløse Kirke kl. 11:00
Nynne Lange Reddersen
31
Mar
Højmesse v/ Thomas Laurberg Vedel
Tåstrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Thomas Laurberg Vedel
31
Mar
Højmesse v/Charlotte Slot
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Charlotte Slot
31
Mar
Påskedag i Vejleå Kirke / Sophie Nielsen
Vejleå Kirke kl. 10:00
Margit Sophie Mathiasen Nielsen
31
Mar
Højmesse i Ishøj Kirke / Ane Øland Bækgaard
Ishøj Kirke kl. 10:00
Ane Øland Bækgaard
31
Mar
Påskedag
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Tine Bundgaard Wanscher
31
Mar
Påskedag
Torslunde Kirke kl. 10:00
Christian Marott Barrit Petersen
31
Mar
Påskedagsgudstjeneste
Ansgarkirken kl. 10:00
Sognepræst Majbrit Weje Kristensen
31
Mar
Festgudstjeneste Påskedag v/ Britta Raakjær Vind
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Britta Karen Raakjær Vind
31
Mar
Højmesse
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Elisabeth Novrup Eilstrup Børch
31
Mar
Påskegudstjeneste
Sengeløse Kirke kl. 11:00
Nynne Lange Reddersen
April 2024
01
Apr
Højmesse V/Pia Krogh Albrechtsen
Tåstrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Pia Krogh Albrechtsen
01
Apr
Højmesse v/Anne-Mette Nortvig
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Anne-Mette Nortvig
01
Apr
Anden Påskedag
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Flemming Bak Poulsen
01
Apr
2. Påskedag "Vælg salmegudstjeneste"
Torslunde Kirke kl. 10:00
Christian Marott Barrit Petersen
01
Apr
2. Påskedag: Vandregudstjeneste i Hedeland
Ansgarkirken kl. 10:00
Sognepræst Majbrit Weje Kristensen
01
Apr
Gudstjeneste 2. påske dag v/ Annika Pedersen
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Annika Pedersen
01
Apr
Vandregudstjeneste
Hedeland kl. 10:00 - 11:00
Majbrit Weje Kristensen
01
Apr
Gospelgudstjeneste i Vejleå Kirke med Ice Glory/ Sophie Nielsen
Vejleå Kirke kl. 11:00
Margit Sophie Mathiasen Nielsen
01
Apr
2.Påskedag Gudstjeneste
Sengeløse Kirke kl. 11:00
Nynne Lange Reddersen
07
Apr
Højmesse v/Charlotte Slot
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Charlotte Slot
07
Apr
Højmesse i Vejleå Kirke / Asta Gyldenkærne
Vejleå Kirke kl. 10:00
Asta Gyldenkærne
07
Apr
Gudstjeneste
Ansgarkirken kl. 10:00
Sognepræst Majbrit Weje Kristensen
07
Apr
1. søndag efter påske
Torslunde Kirke kl. 10:00
Christian Marott Barrit Petersen
07
Apr
Gudstjeneste 1. søndag efter påske v/ Britta Raakjær Vind
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Britta Karen Raakjær Vind
07
Apr
Højmesse
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Elisabeth Novrup Eilstrup Børch
07
Apr
Gudstjeneste
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Flemming Bak Poulsen
07
Apr
Højmesse v/Thomas Laurberg Vedel
Tåstrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Thomas Laurberg Vedel
07
Apr
Gudstjeneste
Sengeløse Kirke kl. 10:00
Nynne Lange Reddersen
10
Apr
KIK - Rytmisk Gudstjeneste
Rønnevang Kirke kl. 19:00
Søren Nolsøe
11
Apr
Gudstj. på Birkehøj v/Thomas L. Vedel
Birkehøj Plejecenter kl. 13:30 - 14:30
Thomas Laurberg Vedel
11
Apr
Ro til Tro
Ishøj Kirke kl. 20:00
Ane Øland Bækgaard
13
Apr
Konfirmation i Ishøj Kirke / Ane Øland Bækgaard
Ishøj Kirke kl. 11:00
Ane Øland Bækgaard
14
Apr
Højmesse v/Charlotte Slot
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Charlotte Slot
14
Apr
Højmesse i Vejleå Kirke / Sophie Nielsen
Vejleå Kirke kl. 10:00
Margit Sophie Mathiasen Nielsen
14
Apr
Højmesse i Ishøj Kirke / Michael Rønne Rasmussen
Ishøj Kirke kl. 10:00
Michael Rønne Rasmussen
14
Apr
Gudstjeneste med dåb
Ansgarkirken kl. 10:00
Sognepræst Elisabeth Børch
14
Apr
2. søndag efter påske
Torslunde Kirke kl. 10:00
Asta Gyldenkærne
14
Apr
Gudstjeneste 2. søndag efter påske v/ Annika Pedersen
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Annika Pedersen
14
Apr
Højmesse
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Ane Øland Bækgaard Pedersen
14
Apr
Højmesse v/Marcus Greiner Hultberg
Tåstrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Marcus Greiner Hultberg
14
Apr
Gudstjeneste
Sengeløse Kirke kl. 10:00
Tine Bundgaard Wanscher fra Rønnevang kirke
17
Apr
Stjernestund
Ishøj Kirke kl. 17:00
Ane Øland Bækgaard
21
Apr
Højmesse v/Anne-Mette Nortvig
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
NN
21
Apr
Højmesse i Vejleå Kirke / Michael Rønne Rasmussen
Vejleå Kirke kl. 10:00
Michael Rønne Rasmussen
21
Apr
3. søndag efter påske
Torslunde Kirke kl. 10:00
Christian Marott Barrit Petersen
21
Apr
Gudstjeneste 3. søndag efter påske v/ Britta Raakjær Vind
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Britta Karen Raakjær Vind
21
Apr
Gudstjeneste
Ansgarkirken kl. 10:00
Sognepræst Majbrit Weje Kristensen
21
Apr
Højmesse
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jakob Schilling
21
Apr
Gudstjeneste
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Søren Nolsøe
21
Apr
Højmesse V/Pia Krogh Albrechtsen
Tåstrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Pia Krogh Albrechtsen
21
Apr
Gudstjeneste
Sengeløse Kirke kl. 10:00
Nynne Lange Reddersen
21
Apr
Musik og Ord i Ishøj Kirke/ Ane Øland Bækgaard
Ishøj Kirke kl. 16:00
Ane Øland Bækgaard
24
Apr
Pastagudstjeneste
Rønnevang Kirke kl. 17:30
Flemming Bak Poulsen
25
Apr
Gudstj. på Birkehøj v/Thomas L. Vedel
Birkehøj Plejecenter kl. 13:30 - 14:30
Thomas Laurberg Vedel
25
Apr
Store hvededagsgudstjeneste v/ Marcus
Tåstrup Nykirke kl. 17:00 - 18:00
Marcus Greiner Hultberg
26
Apr
Andagt
Ansgarkirken kl. 16:30
Sognepræst Elisabeth Børch
27
Apr
Konfirmation /Charlotte Slot
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Charlotte Slot
27
Apr
Konfirmation
Torslunde Kirke kl. 11:00
Christian Marott Barrit Petersen
27
Apr
Konfirmation /Charlotte Slot
Høje Taastrup Kirke kl. 12:00 - 13:00
Charlotte Slot
28
Apr
Højmesse v/Anne-Mette Nortvig
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Anne-Mette Nortvig
28
Apr
Højmesse i Vejleå Kirke / Asta Gyldenkærne
Vejleå Kirke kl. 10:00
Asta Gyldenkærne
28
Apr
Højmesse i Ishøj Kirke / Ane Øland Bækgaard
Ishøj Kirke kl. 10:00
Ane Øland Bækgaard
28
Apr
4. søndag efter påske
Torslunde Kirke kl. 10:00
Christian Marott Barrit Petersen
28
Apr
Gudstjeneste 4. søndag efter påske v/ Britta Raakjær Vind
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Britta Karen Raakjær Vind
28
Apr
Højmesse
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jakob Schilling
28
Apr
Gudstjeneste
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Tine Bundgaard Wanscher
28
Apr
Gudstjeneste
Sengeløse Kirke kl. 10:00
Nynne Lange Reddersen
28
Apr
Højmesse v/Marcus Greiner Hultberg
Tåstrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Marcus Greiner Hultberg
28
Apr
Frokostgudstjeneste
Ansgarkirken kl. 12:00
Sognepræst Jakob Schilling
Maj 2024
04
Maj
Konfirmation v/Anne-Mette Nortvig+Jesper
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
NN
04
Maj
Konfirmation
Rønnevang Kirke kl. 11:00
Søren Nolsøe
04
Maj
Konfirmation v/Anne-Mette Nortvig+Jesper
Høje Taastrup Kirke kl. 12:00 - 13:00
NN
05
Maj
Højmesse v/Charlotte Slot
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Charlotte Slot
05
Maj
Højmesse i Vejleå Kirke / Michael Rønne Rasmussen
Vejleå Kirke kl. 10:00
Michael Rønne Rasmussen
05
Maj
Gudstjeneste 5. søndag efter påske v/ Britta Raakjær Vind
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Britta Karen Raakjær Vind
05
Maj
5. søndag efter påske
Torslunde Kirke kl. 10:00
Christian Marott Barrit Petersen
05
Maj
Højmesse
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Elisabeth Novrup Eilstrup Børch
05
Maj
Gudstjeneste
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Flemming Bak Poulsen
05
Maj
Gudstjeneste med dåb
Ansgarkirken kl. 10:00
Sognepræst Jakob Schilling
05
Maj
Gudstjeneste
Sengeløse Kirke kl. 10:00
Nynne Lange Reddersen
07
Maj
GUDnathistorier
Ishøj Kirke kl. 16:30
Ane Øland Bækgaard
09
Maj
Højmesse v/Anne-Mette Nortvig
Høje Taastrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
NN
09
Maj
Gudstjeneste Kristi Himmelfarts dag v/ Britta Raakjær Vind
Fløng Kirke kl. 10:00 - 11:00
Britta Karen Raakjær Vind
09
Maj
Kristi Himmelfartsdag
Torslunde Kirke kl. 10:00
Christian Marott Barrit Petersen
09
Maj
Højmesse
Reerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jakob Schilling
09
Maj
Konfirmation 8Y
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Tine Bundgaard Wanscher
09
Maj
Højmesse v/Marcus Greiner Hultberg
Tåstrup Nykirke kl. 10:00 - 11:00
Marcus Greiner Hultberg
09
Maj
Konfirmation 8X
Rønnevang Kirke kl. 12:30
Tine Bundgaard Wanscher
11
Maj
Konfirmation 8Z
Rønnevang Kirke kl. 10:00
Flemming Bak Poulsen
11
Maj
Konfirmation - Andre Skole
Rønnevang Kirke kl. 12:30
Flemming Bak Poulsen