Gå til hovedindhold
sogn.dk
provsti.dk
Frederikssund Provsti
Kalender
Kontakt
Provstioplysninger
Provst og medarb.
Provstiudvalget
Sogne i provstiet
Økonomi
Det sker i provstiet
Filtrer efter:
Gudstjenester
Arrangementer
Alle
Der er ingen forestående arrangementer indtastet
Maj 2024
08
Maj
Babysalmesang
Oppe Sundby Sognehus kl. 10:00
08
Maj
Babysalmesang i Slagslunde kirke
Slagslunde Kirke kl. 10:00
08
Maj
Fællessang på Porsebakken
Porsebakken kl. 10:30
Mads Weng
08
Maj
Babysalmesang
Slangerup Kirke kl. 10:30 - 12:00
08
Maj
Minikonfirmand i Slagslunde kirke
Slagslunde Kirke kl. 14:15
09
Maj
Konfirmation
Oppe Sundby Kirke kl. 09:00
Mikkel Stub
09
Maj
Konfirmation
Kyndby Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
09
Maj
Konfirmation
Kyndby Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
09
Maj
Kristi Himmelfarts dag i Slagslunde Kirke ved Malene Graeser-Greve
Slagslunde Kirke kl. 10:00
Malene Graeser-Greve
09
Maj
Højmesse i Veksø Kirke
Veksø Kirke kl. 10:00
Anders B. Gadegaard
09
Maj
Kristi himmelfarts dag: Gudstjeneste i Selsø kirke v. Victor Graeser-Greve
Selsø Kirke kl. 10:00
Victor Graeser-Greve
09
Maj
Gudstjeneste
Ferslev Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mikkel Højholt
09
Maj
Kristi Himmelfartsgudstjeneste
Ledøje Kirke kl. 10:30
Pastor Brian K. Schønberg
09
Maj
Konfirmationsgudstjeneste Sigerslevvester
Sigerslevvester Kirke kl. 10:30 - 11:00
Anders Niemeier Lindegaard
09
Maj
Konfirmation
Oppe Sundby Kirke kl. 11:00
Mikkel Stub
09
Maj
Konfirmation i Gerlev Kirke
Gerlev Kirke kl. 11:00 - 12:00
Bettina Niemann Krarup
09
Maj
Konfirmation Hold B
Slangerup Kirke kl. 12:00 - 13:00
NN
09
Maj
Konfirmation i Draaby Kirke
Draaby Kirke kl. 13:00 - 14:00
Bettina Niemann Krarup
09
Maj
Konfirmation i Draaby Kirke
Draaby Kirke kl. 15:00 - 16:00
Bettina Niemann Krarup
10
Maj
Konfirmation i Skoven Kirke
Skoven Kirke kl. 11:00 - 12:00
Malene Hasberg Kjær
10
Maj
Konfirmation i Draaby Kirke
Draaby Kirke kl. 13:00 - 14:00
Malene Hasberg Kjær
11
Maj
Konfirmation Hold C
Slangerup Kirke kl. 10:00 - 11:00
NN
11
Maj
Konfirmation
Krogstrup Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
11
Maj
Konfirmation
Krogstrup Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
11
Maj
Konfirmation Hold E
Slangerup Kirke kl. 12:00 - 13:00
NN
12
Maj
Morgengudstjeneste Græse
Græse Kirke kl. 09:00 - 10:00
Christina Holten Mølgaard
12
Maj
Fromesse ved Mikkel Højholt
Skibby Kirke kl. 09:00 - 10:00
Mikkel Højholt
12
Maj
6. søndag efter påske: Gudstjeneste i Skuldelev kirke v. Ole Hansen
Skuldelev Kirke kl. 09:00
Ole Hansen
12
Maj
Gudstjeneste i Skoven Kirke
Skoven Kirke kl. 09:30 - 10:30
Bettina Niemann Krarup
12
Maj
Højmesse
Ølstykke Kirke kl. 09:30
Marianne Fries Jørgensen
12
Maj
Konfirmation i Slagslunde Kirke ved Christian Gottlieb
Slagslunde Kirke kl. 09:30
Christian Gottlieb
12
Maj
Højmesse i Stenløse Kirke
Stenløse Kirke kl. 10:00
Jes Høck
12
Maj
Gudstjeneste - 2 dåb
Frederikssund Kirke kl. 10:00 - 11:00
Lotte Nysted
12
Maj
Højmesse 6.søndag efter påske
Islebjerg Kirke kl. 10:00
Christina Holten Mølgaard
12
Maj
Højmesse v. Klaus Meisner
Slangerup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Klaus Georg Meisner
12
Maj
Højmesse
Jørlunde Kirke kl. 10:00
Lasse Thorman Madsen
12
Maj
6. s. e. påske
Kyndby Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
12
Maj
6. s. e. påske
Kyndby Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
12
Maj
Gudstjeneste
Vellerup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mikkel Højholt
12
Maj
Højmesse i Smørum kirke
Smørum Kirke kl. 10:30
Peter Otken
12
Maj
Højmesse og dåb i Ledøje kirke
Ledøje Kirke kl. 10:30
Pastor Brian K. Schønberg
12
Maj
Konfirmation i Slagslunde Kirke ved Christian Gottlieb
Slagslunde Kirke kl. 10:45
Christian Gottlieb
12
Maj
Konfirmation
Snostrup Kirke kl. 11:00
Sylvester Roepstorff
12
Maj
Gudstjeneste i Gerlev Kirke med kirkekaffe
Gerlev Kirke kl. 11:00 - 12:00
Bettina Niemann Krarup
12
Maj
Højmesse m konfirmation
Udlejre Kirke kl. 11:00
Marianne Fries Jørgensen
12
Maj
Konfirmation i Slagslunde Kirke ved Christian Gottlieb
Slagslunde Kirke kl. 12:00
Christian Gottlieb
13
Maj
Herresalonen - på tur
Præstegården Kirkegade 7 kl. 13:00 - 15:00
14
Maj
Morgenbøn i Overkirken
Ledøje Kirke kl. 08:30
Mads Peter Weng
14
Maj
Voksenkoret
Snostrup Præstegård kl. 10:00
14
Maj
Just Walk - Udlejre
Diverse kl. 13:00
14
Maj
Menighedsrådsmøde
Konfirmandhuset kl. 18:00
14
Maj
Orienteringsmøde om MR valg 2024
Udlejre Kirke kl. 18:30
14
Maj
Orienteringsmøde om menighedsrådsvalg 2024
Sognehuset kl. 19:00
14
Maj
Menighedsmøde og orienteringsmøde om MR-valg 2024
Konfirmandhuset kl. 19:00
14
Maj
Orienteringsmøde om menighedsrådsvalget 2024
Rytterskolen kl. 19:00
14
Maj
Læsningsgudstjeneste i Overkirken
Ledøje Kirke kl. 19:00
Pastor Mads Weng
14
Maj
Orienteringsmøde om menighedsrådsvalg
Slangerup Kirke kl. 19:00 - 21:00
14
Maj
Orienteringsmøde om Menighedsrådsvalget 2024
Birksøhuset kl. 19:00 - 21:00
14
Maj
Orienteringsmøde om Menighedsrådsvalget 2024
Præs kl. 19:00 - 21:00
15
Maj
Bibelstudiekreds
Konfirmandhuset kl. 09:00
15
Maj
Babysalmesang
Oppe Sundby Sognehus kl. 10:00
15
Maj
Babysalmesang i Slagslunde kirke
Slagslunde Kirke kl. 10:00
15
Maj
Fællessang på Porsebakken
Porsebakken kl. 10:30
Mads Weng
15
Maj
Babysalmesang
Slangerup Kirke kl. 10:30 - 12:00
15
Maj
Minikonfirmand i Slagslunde kirke
Slagslunde Kirke kl. 14:15
15
Maj
Minikonfirmand i Slagslunde kirke
Slagslunde Kirke kl. 14:15
15
Maj
Mest for børn i Veksø Kirke
Veksø Kirke kl. 17:00
Stine-Helene Riedel
15
Maj
Menighedsrådsmøde
Jørlunde Kirke kl. 18:00
15
Maj
Meditativ Gudstjeneste i Draaby kirke
Draaby Kirke kl. 19:00 - 20:00
Bettina Niemann Krarup
15
Maj
Håndarbejdscafé
Rytterskolen kl. 19:30
16
Maj
Eftermiddag cafe
Slangerup Kirke kl. 14:30 - 16:00
17
Maj
Åben fredag
Præstegården Kirkegade 7 kl. 10:00 - 12:00
19
Maj
Pinsegudstjeneste Græse
Græse Kirke kl. 00:00 - 23:59
Anders Niemeier Lindegaard
19
Maj
Gudstjeneste
Oppe Sundby Kirke kl. 09:00
Mikkel Stub
19
Maj
Gudstjeneste i Draaby Kirke
Draaby Kirke kl. 09:30 - 10:30
Birgit Svendsen
19
Maj
Højmesse pinsedag
Islebjerg Kirke kl. 10:00 - 11:00
Christina Holten Mølgaard
19
Maj
Højmesse Pinsedag i Stenløse Kirke
Stenløse Kirke kl. 10:00
Eskil S. Dickmeiss
19
Maj
Højmesse Pinsedag i Veksø Kirke
Veksø Kirke kl. 10:00
Jes H. Høck
19
Maj
Gudstjeneste, Pinsedag
Frederikssund Kirke kl. 10:00 - 11:00
Thomas Munk Rønberg
19
Maj
Højmesse pinsedag
Islebjerg Kirke kl. 10:00
Christina Holten Mølgaard
19
Maj
Højmesse v. Louise Vendelbo-Gjerløv
Slangerup Kirke kl. 10:00 - 10:30
Louise Eleonora Vendelbo-Gjerløv
19
Maj
Pinsedag
Jørlunde Kirke kl. 10:00
Lasse Thorman Madsen
19
Maj
Pinsedag med dåb i Slagslunde Kirke ved Malene Graeser-Greve
Slagslunde Kirke kl. 10:00
Malene Graeser-Greve
19
Maj
Pinsedag: Gudstjeneste i Selsø kirke v. Victor Graeser-Greve
Selsø Kirke kl. 10:00
Victor Graeser-Greve
19
Maj
Gudstjeneste
Snostrup Kirke kl. 10:30
Mikkel Stub
19
Maj
Højmesse ved Jakob Holm (Pinse)
Skibby Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jakob Holm
19
Maj
Pinsedagsgudstjeneste
Ferslev Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mikkel Højholt
19
Maj
Højmesse i Smørum Kirke
Smørum Kirke kl. 10:30
Edith Thingstrup
19
Maj
Højmesse i Ledøje kirke
Ledøje Kirke kl. 10:30
Pastor Brian K. Schønberg
19
Maj
Gudstjeneste i Skoven Kirke med kirkekaffe
Skoven Kirke kl. 11:00 - 12:00
Birgit Svendsen
19
Maj
Festgudstjeneste for hele familien med kirkens Spirekor
Udlejre Kirke kl. 11:00
Elisabeth Stage
19
Maj
Pinsedag - Jubilæumsgudstjeneste
Kyndby Kirke kl. 14:00
Ole Hansen
19
Maj
Pinsedag - jubilæumsgudstjeneste
Kyndby Kirke kl. 14:00
Ole Hansen
20
Maj
Anden pinsedag: Gudstjeneste i Skuldelev kirke v. Victor Graeser-Greve
Skuldelev Kirke kl. 10:00
Victor Graeser-Greve
20
Maj
Gudstjeneste i Præstegårdshaven
Plænen bag konfirmandstuen kl. 10:00
Ole Hansen
20
Maj
Gudstjeneste i Præstegårdshaven
Plænen bag konfirmandstuen kl. 10:00
Ole Hansen
20
Maj
2. Pinsedagsgudstjeneste
Oppe Sundby Kirke kl. 10:30
Sylvester Roepstorff
20
Maj
Friluftsgudstjeneste i Skoven
Slangerup Kirke kl. 10:30 - 11:30
NN
20
Maj
2. Pinsedag i Svineforyngelsen - Bøn under bøgen
Svineforyngelsen kl. 10:30
Christian Vincent Galle Gottlieb
20
Maj
Friluftsgudstjeneste i Svineforyngelsen
Jørlunde Kirke kl. 10:30
Lasse Thorman Madsen