Gå til hovedindhold
sogn.dk
provsti.dk
Frederikssund Provsti
Kalender
Kontakt
Provstioplysninger
Provst og medarb.
Provstiudvalget
Sogne i provstiet
Økonomi
Kalender
Det sker i provstiet
Filtrer efter:
Gudstjenester
Arrangementer
Alle
Der er ingen forestående arrangementer indtastet
Marts 2024
19
Mar
Voksenkoret - FLYTTES til Sangaften
Snostrup Præstegård kl. 10:00
19
Mar
Just Walk - Udlejre
Diverse kl. 13:00
19
Mar
Menighedsrådsmøde i Rytterskolen
Rytterskolen kl. 19:00
19
Mar
Voksenkor
Slangerup Kirke kl. 19:00 - 21:00
19
Mar
Sangaften
Kyndby Kirke kl. 19:00 - 20:30
Ole Hansen
19
Mar
Sangaften
Kyndby Kirke kl. 19:00 - 20:30
Ole Hansen
19
Mar
Læsningsgudstjeneste i Overkirken
Ledøje Kirke kl. 19:00
Pastor Mads Weng
20
Mar
Bibelstudiekreds
Konfirmandhuset kl. 09:00
20
Mar
Babysalmesang
Oppe Sundby Sognehus kl. 10:00
20
Mar
Fællessang på Porsebakken
Porsebakken kl. 10:30
Peter Otken
20
Mar
Kirkekor
Oppe Sundby Kirke kl. 15:30
20
Mar
Menighedsrådsmøde
Jørlunde Kirke kl. 18:00
20
Mar
Offentligt Menighedsrådsmøde
Slangerup Kirke kl. 18:30 - 22:00
20
Mar
Studiekreds med Christian Gottlieb i Rytterskolen
Rytterskolen kl. 19:00
20
Mar
Aftengudstjeneste
Udlejre Kirke kl. 19:00
Charlotte Ustrup
20
Mar
Håndarbejdscafé
Rytterskolen kl. 19:30
21
Mar
Kristen Filmklub - 'The Passion of the Christ'
Konfirmandhuset kl. 09:00
21
Mar
Babysalmesang Café
Smørum Kirke kl. 10:00
21
Mar
Plejehjemmet kommer i kirken
Slangerup Kirke kl. 13:00 - 14:30
Klaus Georg Meisner
21
Mar
Torsdags Café - Om sorgarbejde
Jørlunde Kirke kl. 14:00
21
Mar
SYNG MED - Familietrioen
Udlejre Kirke kl. 14:00
21
Mar
Eftermiddag cafe
Slangerup Kirke kl. 14:30 - 16:00
24
Mar
Gudstjeneste - Palmesøndag
Oppe Sundby Kirke kl. 09:00
Mikkel Stub
24
Mar
Højmesse i Stenløse Kirke
Stenløse Kirke kl. 10:00
Stine-Helene Riedel
24
Mar
Påske børnegudstjeneste med påskeægsjagt
Islebjerg Kirke kl. 10:00
Christina Holten Mølgaard
24
Mar
Familiegudstjeneste, Palmesøndag
Frederikssund Kirke kl. 10:00 - 11:00
Thomas Munk Rønberg
24
Mar
Palmesøndag v. Louise Vendelbo-Gjerløv
Slangerup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Louise Eleonora Vendelbo-Gjerløv
24
Mar
Palmesøndag i Slagslunde Kirke ved Christian Gottlieb
Slagslunde Kirke kl. 10:00
Christian Gottlieb
24
Mar
Palmesøndag
Kyndby Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
24
Mar
Palmesøndag
Kyndby Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
24
Mar
Palmesøndag i Skuldelev kirke v. Victor Graeser-Greve
Skuldelev Kirke kl. 10:00
Victor Graeser-Greve
24
Mar
Palmesøndag
Jørlunde Kirke kl. 10:00
Lasse Thorman Madsen
24
Mar
Familiegudstjeneste i Ledøje Kirke
Ledøje Kirke kl. 10:30
Sognepræst Mads Weng
24
Mar
Højmesse i Smørum Kirke
Smørum Kirke kl. 10:30
Edith Thingstrup
24
Mar
Gudstjeneste - Palmesøndag
Snostrup Kirke kl. 10:30
Mikkel Stub
24
Mar
Palmesøndag gudstjeneste Græse
Græse Kirke kl. 10:30 - 11:30
Anders Niemeier Lindegaard
24
Mar
Gudstjeneste i Skoven Kirke med Mandskoret og kirkekaffe
Skoven Kirke kl. 11:00 - 12:00
Malene Hasberg Kjær
24
Mar
Højmesse
Udlejre Kirke kl. 11:00
Charlotte Ustrup
24
Mar
Familie Gudstjeneste i Veksø Kirke
Veksø Kirke kl. 12:00
Stine-Helene Riedel
24
Mar
Fælles familiegudstjeneste i Ferslev Kirke
Skibby Kirke kl. 14:00 - 15:00
Jakob Holm
24
Mar
Familiegudstjeneste
Slangerup Kirke kl. 14:00 - 15:00
Louise Eleonora Vendelbo-Gjerløv
24
Mar
Kor-gudstjeneste
Ferslev Kirke kl. 15:00 - 16:00
Mikkel Højholt
25
Mar
Påskesjov, æggejagt, sang og fælles frokost for børn og barnlige sjæle
kl. 10:30
25
Mar
Fællesspisning
Oppe Sundby Sognehus kl. 12:30
26
Mar
Morgenbøn i Overkirken
Ledøje Kirke kl. 08:30
Mads Peter Weng
26
Mar
Voksenkoret AFLYST grundet påskeferie
Snostrup Præstegård kl. 10:00
26
Mar
Just Walk - v. Ølstykke kirke
Diverse kl. 13:00
27
Mar
Børneworkshop med korleder Klaus Hegedahl
Slangerup Kirke kl. 09:00 - 15:00
27
Mar
Babysalmesang - AFLYST grundet påskeferie
Oppe Sundby Sognehus kl. 10:00
27
Mar
Fællessang på Porsebakken
Porsebakken kl. 10:30
Peter Otken
27
Mar
Kirkekor AFLYST grundet påskeferie
Oppe Sundby Kirke kl. 15:30
28
Mar
Højmesse Skærtorsdag i Stenløse Kirke
Veksø Kirke kl. 10:00
Stine-Helene Riedel
28
Mar
Skærtorsdag
Krogstrup Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
28
Mar
Skærtorsdag
Krogstrup Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
28
Mar
Skærtorsdag i Selsø kirke v. Victor Graeser-Greve
Selsø Kirke kl. 10:00
Victor Graeser-Greve
28
Mar
Skærtorsdag v. Klaus Meisner
Slangerup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Klaus Georg Meisner
28
Mar
Skærtorsdagsgudstjeneste
Vellerup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mikkel Højholt
28
Mar
Skærtorsdagsgudstjeneste i Ledøje kirke
Ledøje Kirke kl. 10:30
Pastor Brian K. Schønberg
28
Mar
Skærtorsdagsgudstjeneste i Smørum Kirke
Ledøje Kirke kl. 10:30
Sognepræst Edith Thingstrup
28
Mar
Gudstjeneste i Gerlev Kirke
Gerlev Kirke kl. 11:00 - 12:00
Bettina Niemann Krarup
28
Mar
Skærtorsdag gudstjeneste i Rytterskolen ved Malene Graeser-Greve
Rytterskolen kl. 16:00
Malene Graeser-Greve
28
Mar
Højmesse
Ølstykke Kirke kl. 16:00
Elisabeth Stage
28
Mar
Skærtorsdagsgudstjeneste i Veksø, fællesspisning af påskelam i Sognehuset efter tjenesten, se info. og tilmelding under arrangementer.
Stenløse Kirke kl. 17:00
Eskil S. Dickmeiss
28
Mar
Skærtorsdags fejring og spisning
Islebjerg Kirke kl. 17:00
Christina Holten Mølgaard
28
Mar
Gudstjeneste, skærtorsdag
Frederikssund Kirke kl. 17:00 - 18:00
Lotte Nysted
28
Mar
Måltidsgudstjeneste i Skoven Kirke
Skoven Kirke kl. 17:00 - 18:00
Malene Hasberg Kjær
28
Mar
Fællesspisning i Rytterskolen
Rytterskolen kl. 17:00
28
Mar
Skærtorsdags gudstjeneste
Kirkeladen kl. 17:30 - 19:30
Anders Niemeier Lindegaard
28
Mar
Skærtorsdagsandagt i Sognegården
Skibby Kirke kl. 18:00 - 20:00
Jakob Holm
28
Mar
Skærtorsdagsspisning
Præstegården Kirkegade 7 kl. 18:00 - 21:30
28
Mar
Skærtorsdag
Jørlunde Kirke kl. 18:00
Lasse Thorman Madsen
28
Mar
Gudstjeneste - Skærtorsdag
Snostrup Kirke kl. 18:30
Susanne Leiding
28
Mar
Påskemiddag med musik
Jørlunde Kirke kl. 19:00
29
Mar
Langfredag i Skuldelev kirke v. Ole Hansen
Skuldelev Kirke kl. 09:00
Ole Hansen
29
Mar
Højmesse Langfredag i Veksø Kirke
Stenløse Kirke kl. 10:00
Jes H. Høck
29
Mar
Gudstjeneste, langfredag
Frederikssund Kirke kl. 10:00 - 11:00
Thomas Munk Rønberg
29
Mar
Langfredag v. Louise Vendelbo-Gjerløv
Slangerup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Louise Eleonora Vendelbo-Gjerløv
29
Mar
Langfredag gudstjeneste i Slagslunde Kirke ved Christian Gottlieb
Slagslunde Kirke kl. 10:00
Christian Gottlieb
29
Mar
Langfredag
Kyndby Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
29
Mar
Langfredag
Kyndby Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
29
Mar
Langfredag med Stabat Mater
Jørlunde Kirke kl. 10:00
Lasse Thorman Madsen
29
Mar
Langfredagsgudstjeneste i Smørum Kirke
Smørum Kirke kl. 10:30
Peter Otken
29
Mar
Langfredagsgudstjeneste i Ledøje kirke
Ledøje Kirke kl. 10:30
Sognepræst Mads Weng
29
Mar
Musikgudstjeneste - Langfredag
Oppe Sundby Kirke kl. 10:30
Susanne Leiding
29
Mar
Langfredagsgudstjeneste Græse
Græse Kirke kl. 10:30 - 11:30
Anders Niemeier Lindegaard
29
Mar
Langfredagsgudstjeneste med Stabat Mater
Ferslev Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mikkel Højholt
29
Mar
Langfredags gudstjeneste
Islebjerg Kirke kl. 12:00
Christina Holten Mølgaard
29
Mar
Gudstjeneste Langfredag i Stenløse Kirke
Veksø Kirke kl. 14:00
Anders B. Gadegaard
29
Mar
Liturgisk gudstjeneste i Draaby Kirke
Draaby Kirke kl. 14:00 - 15:00
Birgit Svendsen
29
Mar
Gudstjeneste
Udlejre Kirke kl. 15:00
Marianne Fries Jørgensen
31
Mar
Påskedag
Krogstrup Kirke kl. 09:00
Ole Hansen
31
Mar
Påskedag
Krogstrup Kirke kl. 09:00
Ole Hansen
31
Mar
Påskegudstjeneste
Snostrup Kirke kl. 09:00
Mikkel Stub
31
Mar
Trompetspil fra tårnets top!
Slagslunde Kirke kl. 09:40
31
Mar
Højmesse Påskedag i Stenløse Kirke
Stenløse Kirke kl. 10:00
Anders B. Gadegaard
31
Mar
Højmesse Påskedag i Veksø Kirke
Veksø Kirke kl. 10:00
Jes H. Høck
31
Mar
Påskehøjmesse
Islebjerg Kirke kl. 10:00
Christina Holten Mølgaard
31
Mar
Gudstjeneste, Påskedag
Frederikssund Kirke kl. 10:00 - 11:00
Helle Christiansen
31
Mar
Påskedag v. Louise Vendelbo-Gjerløv
Slangerup Kirke kl. 10:00 - 10:30
Louise Eleonora Vendelbo-Gjerløv
31
Mar
Påskedag gudstjeneste i Slagslunde Kirke ved Malene Graeser-Greve
Slagslunde Kirke kl. 10:00
Malene Graeser-Greve