Gå til hovedindhold
sogn.dk
provsti.dk
Køge Provsti
Kalender
Kontakt
Provstioplysninger
Provst og medarb.
Provstiudvalget
Sogne i provstiet
Økonomi
Ansøgningsskemaer
Kort over Køge Provsti
Det sker i provstiet
Filtrer efter:
Gudstjenester
Arrangementer
Alle
Der er ingen forestående arrangementer indtastet
April 2024
27
Apr
Konfirmation v/ Mette Paulin Blomgren
Ølsemagle Kirke kl. 09:30
Mette Paulin Blomgren
27
Apr
Konfirmationsgudstjeneste
Borup Kirke kl. 09:30
Lis Levring
27
Apr
Konfirmation Bjæverskov v/Maria Brink Hesel
Bjæverskov Kirke kl. 10:00
Maria Brink Hesel
27
Apr
Konfirmation i Lellinge Kirke
Lellinge Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jacob Kleofas
27
Apr
Konfirmation ved Mogens Funder Larsen
Herfølge Kirke kl. 10:00
Mogens Funder Larsen
27
Apr
Konfirmation i Ølby kirke
Ølby Kirke kl. 10:00 - 13:00
Ruth Boysen Kristiansson
27
Apr
Konfirmation
Ejby Kirke kl. 10:30
Kim Gilling Hansen
27
Apr
Konfirmation v/ Mette Paulin Blomgren
Ølsemagle Kirke kl. 11:00
Mette Paulin Blomgren
27
Apr
Konfirmationsgudstjeneste
Borup Kirke kl. 11:00
Lis Levring
27
Apr
Konfirmation Bjæverskov v/ Daniel Ramild Thomsen
Bjæverskov Kirke kl. 11:30
Daniel Ramild Thomsen
27
Apr
Konfirmation ved Nora Uldall Charmati
Herfølge Kirke kl. 12:00
Nora Uldall Charmati
27
Apr
Konfirmation v/ David Varming Winsløw
Ølsemagle Kirke kl. 12:30
David Varming Winsløw
27
Apr
Konfirmation Bjæverskov v/Daniel Ramild Thomsen
Bjæverskov Kirke kl. 13:00
Daniel Ramild Thomsen
28
Apr
Konfirmationsgudstjeneste
Kimmerslev Kirke kl. 09:30
Lis Levring
28
Apr
Højmesse ved Signe Asbirk
Sankt Nicolai Kirke kl. 10:00 - 11:00
Signe Asbirk
28
Apr
Konfirmation v/ Mette Paulin Blomgren
Ølsemagle Kirke kl. 10:00
Mette Paulin Blomgren
28
Apr
Konfirmation ved Mogens Funder Larsen
Herfølge Kirke kl. 10:00
Mogens Funder Larsen
28
Apr
4. s. e. påske
Sædder Kirke kl. 10:00 - 11:00
Susanne Rething Jelsdorf
28
Apr
Højmesse, Lidemark v/ Anita Hansen Engdahl
Lidemark Kirke kl. 10:30
Anita Hansen Engdahl
28
Apr
Konfirmation, Bjæverskov kl. 10:30 v/Maria Brink Hesel
Bjæverskov Kirke kl. 10:30
Maria Brink Hesel
28
Apr
Gudstjeneste i Ølby Kirke
Ølby Kirke kl. 10:30 - 11:30
Ruth Boysen Kristiansson
28
Apr
Konfirmationsgudstjeneste
Kimmerslev Kirke kl. 11:00
Lis Levring
28
Apr
Konfirmation ved Susanne Rething Jelsdorf
Herfølge Kirke kl. 12:00
Susanne Rething Jelsdorf
28
Apr
Konfirmation v/ Mette Paulin Blomgren
Ølsemagle Kirke kl. 12:00
Mette Paulin Blomgren
28
Apr
Konfirmationsgudstjeneste
Kimmerslev Kirke kl. 12:30
Lis Levring
28
Apr
Koncert med klaver og orgel
Sankt Nicolai Kirke kl. 15:00 - 16:30
29
Apr
Meditation i Ølsemagle Sognegård
Ølsemagle Sognegård kl. 17:30
Maj 2024
01
Maj
Netværksgruppen mødes
Ølsemagle Sognegård kl. 13:00
01
Maj
Ølsemagle Ungdomskor
Ølsemagle Sognegård kl. 16:30
02
Maj
Menighedsplejen i Højelse
Højelse Kirke kl. 09:00 - 12:00
02
Maj
Strikkefællesskab
Sognegården kl. 09:30 - 11:30
02
Maj
Café & Kirke
Møllelundgården kl. 10:00
02
Maj
Spirekor
Ølsemagle Sognegård kl. 15:00
02
Maj
KirkeYoga
Sankt Nicolai Kirke kl. 16:30 - 17:30
Signe Asbirk
02
Maj
BUBA-kor
Ølsemagle Sognegård kl. 17:00
03
Maj
Morgensang
Sankt Nicolai Kirke kl. 09:00 - 10:00
-
04
Maj
Konfirmation Gørslev v/Maria Brink Hesel
Gørslev Kirke kl. 10:00
Maria Brink Hesel
04
Maj
Konfirmation i Højelse Kirke
Højelse Kirke kl. 10:00 - 11:30
Jacob Kleofas
04
Maj
Dåbsgudstjeneste ved Lars Ulrik Jensen
Herfølge Kirke kl. 10:00
Lars Ulrik Jensen
04
Maj
Konfirmationsgudstjeneste
Nørre Dalby Kirke kl. 11:00
Lis Levring
04
Maj
Konfirmation
Sædder Kirke kl. 11:00 - 12:00
Susanne Rething Jelsdorf
04
Maj
Dåbsgudstjeneste ved Lars Ulrik Jensen
Herfølge Kirke kl. 13:00
Lars Ulrik Jensen
05
Maj
Morgengudstjeneste i Lellinge Kirke
Lellinge Kirke kl. 09:00 - 09:45
Jacob Kleofas
05
Maj
Højmesse Bjæverskkov v/Anita Hansen Engdahl
Bjæverskov Kirke kl. 10:30
Anita Hansen Engdahl
05
Maj
5. s. e. påske: Højmesse m. dåb v/Mette Paulin Blomgren
Ølsemagle Kirke kl. 10:30
Mette Paulin Blomgren
05
Maj
Højmesse
Ejby Kirke kl. 10:30
Kim Gilling Hansen
05
Maj
Gudstjeneste ved Lars Ulrik Jensen
Herfølge Kirke kl. 10:30
Lars Ulrik Jensen
05
Maj
Gudstjeneste i Højelse Kirke
Højelse Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jacob Kleofas
05
Maj
Konfirmation Gørslev v/Daniel Ramild Thomsen
Gørslev Kirke kl. 11:00
Daniel Ramild Thomsen
05
Maj
Gudstjeneste
Borup Kirke kl. 11:00
Jens Elkjær Petersen
05
Maj
5. s. e. påske
Sædder Kirke kl. 11:00 - 12:00
Susanne Rething Jelsdorf
05
Maj
Befrielsesgudstjeneste Gørslev v/Anita Hansen Engdahl
Gørslev Kirke kl. 19:30
Anita Hansen Engdahl
06
Maj
Meditation i Ølsemagle Sognegård
Ølsemagle Sognegård kl. 17:30
07
Maj
Fyraftenspausen (kopi)
Ejby Kirke kl. 17:00
Kim Gilling Hansen
08
Maj
Dagligstuestrik i Ølby Kirke
Ølby Kirke kl. 10:00 - 12:00
08
Maj
Nørkleriet
Møllelundgården kl. 13:00
08
Maj
Ølsemagle Ungdomskor
Ølsemagle Sognegård kl. 16:30
08
Maj
Koncert - Sædder kirkes Gospelkor
Sædder Kirke kl. 19:30 - 20:30
09
Maj
Konfirmationsgudstjeneste
Borup Kirke kl. 09:30
Ebba Neimann Rasmussen
09
Maj
Højmesse med dåb v/ Charlotte D. Winther
Sankt Nicolai Kirke kl. 10:00 - 11:00
Charlotte Dybdahl Winther
09
Maj
Konfirmation i Højelse Kirke
Højelse Kirke kl. 10:00 - 11:30
Jacob Kleofas
09
Maj
Konfirmation
Ejby Kirke kl. 10:00
Kim Gilling Hansen
09
Maj
Kristi himmelfarts dag
Sædder Kirke kl. 10:00 - 11:00
Susanne Rething Jelsdorf
09
Maj
Kr. Himmelfartsdag: Vandregudstjeneste v/ David Varming Winsløw
Ølsemagle Kirke kl. 10:30
David Varming Winsløw
09
Maj
Gudstjeneste ved Nora Uldall Charmati
Herfølge Kirke kl. 10:30
Nora Uldall Charmati
09
Maj
Konfirmation Lidemark v/ Daniel Ramild Thomsen
Lidemark Kirke kl. 11:00
Daniel Ramild Thomsen
09
Maj
Konfirmationsgudstjeneste
Borup Kirke kl. 11:00
Ebba Neimann Rasmussen
09
Maj
Konfirmation
Ejby Kirke kl. 11:30
Kim Gilling Hansen
09
Maj
Konfirmation i Højelse Kirke
Højelse Kirke kl. 12:00 - 13:30
Jacob Kleofas
09
Maj
Konfirmationsgudstjeneste
Borup Kirke kl. 12:30
Ebba Neimann Rasmussen
09
Maj
Konfirmation
Ejby Kirke kl. 13:00
Kim Gilling Hansen
09
Maj
Spirekor
Ølsemagle Sognegård kl. 15:00
09
Maj
BUBA-kor
Ølsemagle Sognegård kl. 17:00
12
Maj
Konfirmationsgudstjeneste
Borup Kirke kl. 09:30
Ebba Neimann Rasmussen
12
Maj
Højmesse med dåb v/ Charlotte D. Winther
Sankt Nicolai Kirke kl. 10:00 - 11:00
Charlotte Dybdahl Winther
12
Maj
Konfirmation Bjæverskov v/Maria Brink Hesel
Bjæverskov Kirke kl. 10:00
Maria Brink Hesel
12
Maj
6. s. e. påske
Sædder Kirke kl. 10:00 - 11:00
Susanne Rething Jelsdorf
12
Maj
6. s. e. påske: Højmesse v/Lisbeth Christensen
Ølsemagle Kirke kl. 10:30
Lisbeth Maj Britt Christensen
12
Maj
Højmesse med dåb
Ejby Kirke kl. 10:30
Lis Levring
12
Maj
Gudstjeneste ved Mogens Funder Larsen
Herfølge Kirke kl. 10:30
Mogens Funder Larsen
12
Maj
Gudstjeneste i Ølby Kirke
Ølby Kirke kl. 10:30 - 11:30
Ruth Boysen Kristiansson
12
Maj
Gudstjeneste i Lellinge kirke
Højelse Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jacob Kleofas
12
Maj
Konfirmationsgudstjeneste
Borup Kirke kl. 11:00
Ebba Neimann Rasmussen
12
Maj
Konfirmation Bjæverskov v/ DRT
Bjæverskov Kirke kl. 11:30
Daniel Ramild Thomsen
12
Maj
Koncert med Roskildekoret i Ølby Kirke
Ølby Kirke kl. 16:00 - 17:30
13
Maj
Historiedag i Køge Kirke - jubilæumsuge
Køge Kirke kl. 15:00 - 21:00
-
13
Maj
Meditation i Ølsemagle Sognegård
Ølsemagle Sognegård kl. 17:30
14
Maj
For mænd - såmænd
Møllelundgården kl. 10:00
14
Maj
Drop-in dåb & Drop-in vielse
Køge Kirke kl. 16:00 - 20:00
Alle præster i sognet
14
Maj
Stilletime på Højen
Højelse Kirke kl. 17:00 - 18:00
Jacob Kleofas
14
Maj
Menighedsrådsmøde
Sognegården i Algestrup kl. 17:00 - 19:00
Susanne Rething Jelsdorf
14
Maj
Orienteringsmøde
Ølsemagle Sognegård kl. 17:00
14
Maj
Orienteringsmøde - Valg 2023
Sognegården i Algestrup kl. 19:00 - 20:00
Susanne Rething Jelsdorf
14
Maj
Orienteringsmøde
Køgehallerne kl. 19:00 - 20:00
-
14
Maj
Orienterings- og menighedsmøde
Ejby Kirke kl. 19:00
15
Maj
Morgensang i tårnet
Ejby Kirke kl. 09:30
15
Maj
Morgensang
Ølsemagle Sognegård kl. 10:00
15
Maj
Bjæverskovhusene v/Anita og Daniel
Bjæverskov Husene 34, 4632 Bjæverskov kl. 14:15
Anita Hansen Engdahl
15
Maj
Ølsemagle Ungdomskor
Ølsemagle Sognegård kl. 16:30
15
Maj
Forårskoncert - jubilæumsuge
Køge Kirke kl. 19:30 - 21:00
-