Gå til hovedindhold
sogn.dk
provsti.dk
Aalborg Østre Provsti
Kalender
Kontakt
Provstioplysninger
Provst og medarb.
Provstiudvalget
Sogne i provstiet
Økonomi
Reserve - 2024 Puljer
Provstiudvalg - Referater
Provstiudvalg - Kalender
Aalborg Budgetudvalg
Databeskyttelse
Det sker i provstiet
Filtrer efter:
Gudstjenester
Arrangementer
Alle
Der er ingen forestående arrangementer indtastet
April 2024
27
Apr
Konfirmation
Mou Kirke kl. 00:00
Jens Brun
27
Apr
Konfirmation i Gug kirke (Gug skole tidl. 6.c) v. Mette Tved
Gug Kirke kl. 09:00
Mette Tved
27
Apr
Konfirmation i Storvorde Kirke
Storvorde Kirke kl. 10:00
Theresa Lundquist French
27
Apr
Konfirmation kl. 10:30 i Gudumholm
Gudumholm Kirke kl. 10:30 - 12:30
Jan Brogaard
27
Apr
Dåbsgudstjeneste
Gunderup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mette Nøhr Shaw
27
Apr
Konfirmation i Gug kirke (Gug skole tidl. 6.d) v. Line Vesterlund
Gug Kirke kl. 11:00
Line Vesterlund
28
Apr
Gudstjeneste 4. s. e. Påske
Dokkedal Kirke kl. 00:00
Søren Thomsen
28
Apr
Konfirmation i Gug kirke (Gug skole tidl. 6.b) v. Aksel L. Toft & Lise Kobbersmed
Gug Kirke kl. 09:00
Aksel L. Toft, Lise Kobbersmed
28
Apr
Konfirmation - 7.b, første hold
Storvorde Kirke kl. 09:00
Theresa Lundquist French
28
Apr
Gudstjeneste
Gistrup Kirke kl. 09:00 - 10:00
Mette Nøhr Shaw
28
Apr
Konfirmation
Nøvling Kirke kl. 10:00 - 11:00
Lene Elisabeth Riger-Kusk
28
Apr
Gudstjeneste i Sdr. Tranders kirke v. Majbritt G. Kristensen
Sønder Tranders Kirke kl. 10:30
Majbritt G. Kristensen
28
Apr
Gudstjeneste kl. 10:30 i Lillevorde
Lillevorde Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jan Brogaard
28
Apr
4. s. e. påske
Romdrup Kirke kl. 10:30
Christina Kleis
28
Apr
Gudstjeneste
Gunderup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mette Nøhr Shaw
28
Apr
Gudstjeneste - 4. s. e. påske
Nørre Kongerslev Kirke kl. 10:30
Niels Peter Gadegård Gubi
28
Apr
Konfirmation i Gug kirke (Gug skole tidl. 6.a) v. Aksel L. Toft
Gug Kirke kl. 11:00
Aksel L. Toft
28
Apr
Konfirmation - 7.b, andet hold
Storvorde Kirke kl. 11:00
Theresa Lundquist French
Maj 2024
01
Maj
Spaghettigudstjeneste
Romdrup Kirke kl. 17:00
Christina Kleis
04
Maj
Konfirmation
Gistrup Kirke kl. 09:00 - 10:00
Mette Nøhr Shaw
04
Maj
Konfirmation i Gug kirke (Byplanvejens Skole) v. Line Vesterlund
Gug Kirke kl. 11:00
Line Vesterlund
04
Maj
Konfirmation
Gistrup Kirke kl. 11:00 - 12:00
Ejnar Grønlund
05
Maj
Gudstjeneste i Sejlflod Kirke
Sejlflod Kirke kl. 09:00
Jan Brogaard
05
Maj
Konfirmation
Gistrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Ejnar Grønlund
05
Maj
Gudstjeneste med konfirmation i Sdr. Tranders kirke v. Mette Tved
Sønder Tranders Kirke kl. 10:30
Mette Tved
05
Maj
Gudstjeneste kl. 10:30 i Gudum
Gudum Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jan Brogaard
05
Maj
5. s. e. påske
Klarup Kirke kl. 10:30
05
Maj
Konfirmation
Gunderup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mette Nøhr Shaw
05
Maj
Gudstjeneste
Nøvling Kirke kl. 10:30 - 11:30
Lene Elisabeth Riger-Kusk
05
Maj
Gudstjeneste - 5. s. e. påske
Komdrup Kirke kl. 10:30
Niels Peter Gadegård Gubi
05
Maj
Gudstjeneste med nadver i Gug kirke v. Mette Tved
Gug Kirke kl. 16:00
Mette Tved
07
Maj
Gudstjeneste på Skovbrynet
Skovbrynet kl. 10:30 - 11:30
Mette Nøhr Shaw
08
Maj
Plejehjemsgudstjeneste - Sofiegården
Skalborg Kirke kl. 10:30
Anette M. Madsen
08
Maj
Børnegudstjeneste *Krudtuglekirke* med børnekor og spisning i Sognegården
Storvorde Kirke kl. 17:00
Theresa Lundquist French og Amalie Schmidt Christensen
09
Maj
Friluftsgudstjeneste v/Romdrup kirke
Romdrup Kirke kl. 10:30
Christina Kleis
09
Maj
Fælles Kristi Himmelfartsgudstjeneste
Lundby Bakker kl. 11:00 - 12:00
Mette Nøhr Shaw,Lene Elisabeth Riger-Kusk,Ejnar Grønlund
09
Maj
Fælles Kristi Himmelfarts gudstjeneste
Lundby Bakker kl. 11:00 - 12:00
Mette Nøhr Shaw,Lene Elisabeth Riger-Kusk,Ejnar Grønlund
09
Maj
Fælles Kristi Himmelfarts Gudstjeneste
Lundby Bakker, Festpladsen kl. 11:00 - 12:00
Mette Nøhr Shaw,Lene Elisabeth Riger-Kusk,Ejnar Grønlund
09
Maj
Brunchgudstjeneste - Kristi Himmelfart
Sognegården kl. 11:00
Niels Peter Gadegård Gubi
09
Maj
Friluftsgudstjeneste i Lundby Bakker
Lundby Bakker kl. 11:00
Jens Christian Melgaard
11
Maj
Dåbsgudstjeneste i Sdr. Tranders kirke v. Line Vesterlund
Sønder Tranders Kirke kl. 10:00
Line Vesterlund
12
Maj
Gudstjeneste kl. 9:00 i Gudumholm
Gudumholm Kirke kl. 09:00 - 10:00
Theresa Lundquist French
12
Maj
Gudstjeneste
Gunderup Kirke kl. 09:00 - 10:00
Ejnar Grønlund
12
Maj
Gudstjeneste - 6. s. e. påske
Sønder Kongerslev Kirke kl. 09:00
Søren Thomsen
12
Maj
Højmesse i Rørdal Kirke
Rørdal Kirke kl. 10:00
Jens Chr. Meldgaard
12
Maj
Gudstjeneste i Gug kirke v. Majbritt G. Kristensen
Gug Kirke kl. 10:30
Majbritt G. Kristensen
12
Maj
Gudstjeneste i Storvorde Kirke
Storvorde Kirke kl. 10:30
Karen Søe Pedersen
12
Maj
6. s. e. påske
Romdrup Kirke kl. 10:30
Christina Kleis
12
Maj
Gudstjeneste
Gistrup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Ejnar Grønlund
14
Maj
Plejehjemsgudstjeneste - Drachmanns Have
Skalborg Kirke kl. 10:30
Heine Lokjær Hansen
14
Maj
Gudstjeneste
Parken Visseladegård kl. 17:30 - 18:30
Lene Elisabeth Riger-Kusk
15
Maj
Plejehjemsgudstjeneste - Sofiegården
Skalborg Kirke kl. 10:30
Anette M. Madsen
19
Maj
Pinsegudstjeneste i Sejlflod Kirke
Sejlflod Kirke kl. 09:00
Jens Brun
19
Maj
Gudstjeneste
Gistrup Kirke kl. 09:00 - 10:00
Lene Elisabeth Riger-Kusk
19
Maj
Gudstjeneste i Sdr. Tranders kirke v. Aksel L. Toft
Sønder Tranders Kirke kl. 10:30
Aksel Lindy Toft
19
Maj
Gudstjeneste kl. 10:30 i Lillevorde
Lillevorde Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jan Brogaard
19
Maj
Pinsegudstjeneste i Storvorde Kirke
Storvorde Kirke kl. 10:30
Jens Brun
19
Maj
Pinsedag
Klarup Kirke kl. 10:30
19
Maj
Gudstjeneste
Gunderup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Ejnar Grønlund
19
Maj
Gudstjeneste
Nøvling Kirke kl. 10:30 - 11:30
Lene Elisabeth Riger-Kusk
19
Maj
Gudstjeneste - Pinsedag
Nørre Kongerslev Kirke kl. 10:30
Niels Peter Gadegård Gubi
19
Maj
Gudstjeneste Pinsedag
Mou Kirke kl. 10:30
Søren Thomsen
19
Maj
Højmesse Rørdal i Kirke - Pinsedag
Rørdal Kirke kl. 12:00
Anne Marie Munk Sørensen
20
Maj
Se pinsesolen danse - Vandring, gudstjeneste og brunch
Storvorde Kirke kl. 09:30
Steen Kjærgaard og Theresa Lundquist French
20
Maj
2. pinsedag, Gudstjeneste i Gug kirke v. Mette Tved
Gug Kirke kl. 10:30
Mette Tved
20
Maj
Gudstjeneste kl. 10:30 i Gudum
Gudum Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jan Brogaard
20
Maj
Gudstjeneste
Gistrup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mette Nøhr Shaw
20
Maj
Gudstjeneste - 2. pinsedag
Komdrup Kirke kl. 10:30
Niels Peter Gadegård Gubi
20
Maj
Gudstjeneste 2. Pinsedag
Dokkedal Kirke kl. 10:30
Søren Thomsen
21
Maj
Gudstjeneste på Skovbrynet
Skovbrynet kl. 10:30 - 11:30
Lene Elisabeth Riger-Kusk
22
Maj
Ældregudstjeneste på Aktivitetscenteret
Aktivitetscenteret, Storvorde Plejecenter kl. 14:00
Theresa Lundquist French
23
Maj
Plejehjemsgudstjeneste på Tranders Høje v. Mette Tved
Tranders Høje kl. 11:00
Mette Tved
23
Maj
Plejehjemsgudstjeneste på Gug plejehjem v. Mette Tved
Gug Plejehjem kl. 13:30
Mette Tved
23
Maj
Skumringsgudstjeneste i Gug kirke v. Line Vesterlund
Gug Kirke kl. 17:00
Line Vesterlund
26
Maj
Gudstjeneste i Sdr. Tranders kirke v. Line Vesterlund
Sønder Tranders Kirke kl. 09:00
Line Vesterlund
26
Maj
Gudstjeneste i Storvorde Kirke
Storvorde Kirke kl. 09:00
Lene Riger-Kusk
26
Maj
Gudstjeneste
Nøvling Kirke kl. 09:00 - 10:00
Ejnar Grønlund
26
Maj
Gudstjeneste - Trinitatis
Sønder Kongerslev Kirke kl. 09:00
Søren Thomsen
26
Maj
Gudstjeneste i Gug kirke v. Line Vesterlund
Sønder Tranders Kirke kl. 10:30
Line Vesterlund
26
Maj
Gudstjeneste kl. 10:30 i Gudumholm
Gudumholm Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jan Brogaard
26
Maj
Trinitatis søndag
Romdrup Kirke kl. 10:30
Christina Kleis
26
Maj
Gudstjeneste
Gunderup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Lene Elisabeth Riger-Kusk
26
Maj
Gudstjeneste
Gistrup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Ejnar Grønlund
30
Maj
Plejehjems- og institutionsgudstjeneste
Hellashøj kl. 10:30 - 11:30
Christian Grund Sørensen
Juni 2024
02
Jun
Gudstjeneste
Gistrup Kirke kl. 09:00 - 10:00
Lene Elisabeth Riger-Kusk
02
Jun
Gudstjeneste i Sejlflod Kirke
Sejlflod Kirke kl. 09:00
Jens Brun
02
Jun
Gudstjeneste i Gug kirke v. Aksel L. Toft
Gug Kirke kl. 10:30
Aksel Lindy Toft
02
Jun
Gudstjeneste kl. 10:30 i Gudum
Gudum Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jan Brogaard
02
Jun
Gudstjeneste
Gunderup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mette Nøhr Shaw
02
Jun
Gudstjeneste
Nøvling Kirke kl. 10:30 - 11:30
Lene Elisabeth Riger-Kusk
02
Jun
Rytmisk gudstjeneste i Storvorde Kirke
Storvorde Kirke kl. 10:30
Jens Brun
02
Jun
Gudstjeneste - 1. s. e. trin.
Nørre Kongerslev Kirke kl. 10:30
Maiko Miyamoto
02
Jun
1. s. e. trin.
Klarup Kirke kl. 10:30
02
Jun
Lægmandsgudstjeneste 1. s. e. Trinitatis
Mou Kirke kl. 10:30
Pia Ryom
02
Jun
Solnedgangsgudstjeneste i Sdr. Tranders kirke v. Aksel L. Toft
Sønder Tranders Kirke kl. 21:00
Aksel Lindy Toft
04
Jun
Gudstjeneste på Skovbrynet
Skovbrynet kl. 10:30 - 11:30
Mette Nøhr Shaw
08
Jun
Dåbsgudstjeneste i Sdr. Tranders v. Mette Tved
Sønder Tranders Kirke kl. 10:00
Mette Tved
08
Jun
Dåbsgudstjeneste
Nøvling Kirke kl. 10:30 - 11:30
Lene Elisabeth Riger-Kusk
09
Jun
Gudstjeneste kl. 10:30 i Lillevorde
Lillevorde Kirke kl. 00:00 - 23:59
Jan Brogaard
09
Jun
Gudstjeneste
Gunderup Kirke kl. 09:00 - 10:00
Mette Nøhr Shaw