Gå til hovedindhold
sogn.dk
provsti.dk
Silkeborg Provsti
Kalender
Kontakt
Provstioplysninger
Provst og medarb.
Provstiudvalget
Sogne i provstiet
Økonomi
Provstiudvalgsmøder
PU kalender - møder og økonomi
Budgetsamråd og formandsmøder
Det Fælles Regnskabskontor
For kontaktpersoner
Skoletjenesten og KK44-festival
Repr. Århus Stiftråd
Om provstivolontøren
Sommer-korskole
Byggesag og provstiets bygningskyndig
Kirkegårde
Distriktforeningen af menighedsråd i Silkeborg provsti
Billeder
Persondatapolitik
Det sker i provstiet
Filtrer efter:
Gudstjenester
Arrangementer
Alle
Der er ingen forestående arrangementer indtastet
April 2024
18
Apr
Sogneeftermiddag med Marianne Gjørtz Hougaard
Store sal Sognehuset kl. 14:30
20
Apr
Konfirmation i Dybkær Kirke
Dybkær Kirke kl. 09:30 - 10:30
Laila Engelbrecht Henriksen
20
Apr
Konfirmation i Funder Kirke
Funder Kirke kl. 10:00 - 11:00
Kresten Thue Andersen
20
Apr
Konfirmation i Dybkær Kirke
Dybkær Kirke kl. 11:30 - 12:30
Laila Engelbrecht Henriksen
21
Apr
Gudstjeneste
Linå Kirke kl. 09:00 - 10:00
Marie Vestergaard
21
Apr
Voel Kirke v. Anna Viller
Voel Kirke kl. 09:00
Anna Heidi Viller Lind
21
Apr
Morgengudstjeneste i Vrads Kirke
Vrads Kirke kl. 09:30
Benedicte Tønsberg
21
Apr
Gudstjeneste i Kragelund Kirke
Kragelund Kirke kl. 09:30 - 10:30
Kresten Thue Andersen
21
Apr
Gudstjeneste i Serup Kirke
Serup Kirke kl. 09:30 - 10:30
Henriette Gosvig Nielsen
21
Apr
Højmesse
Silkeborg Kirke kl. 10:00
Per Rasmussen
21
Apr
Konfirmation af Sølystskolens 7a, 7b v. Kamilla Bundgaard
Alderslyst Kirke kl. 10:00 - 11:00
Kamilla Lundager Bundgaard
21
Apr
Gudstjeneste v. Jakob Nissen
Mariehøj Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jakob Gregers Nissen
21
Apr
Gudstjeneste i Dybkær Kirke
Dybkær Kirke kl. 10:00 - 11:00
Laila Engelbrecht Henriksen
21
Apr
Højmesse
Virklund Kirke kl. 10:30
Jacob Bech Joensen
21
Apr
Gudstjeneste i Them kirke
Them Kirke kl. 10:30
Andreas Engelbrecht Hansen
21
Apr
Gudstjeneste i Bryrup Kirke med dåb
Bryrup Kirke kl. 10:30
Benedicte Tønsberg
21
Apr
Gudstjeneste
Sejs-Svejbæk Kirke kl. 10:30 - 11:30
Marie Ginnerup Vestergaard
21
Apr
Gudstjeneste i Balle Kirke v/Anne Linde Førgaard
Balle Kirke kl. 10:30
Anne Linde Førgaard
21
Apr
Gudstjeneste i Hvinningdal Kirke v/Lone Skaaning Rasmussen
Hvinningdal Kirke kl. 10:30
Lone Skaaning Rasmussen
21
Apr
Svostrup kirke v. Anna Viller
Svostrup Kirke kl. 10:30
Anna Heidi Viller Lind
21
Apr
Gudstjeneste i Skannerup Kirke v. Kirsten Vase
Skannerup Kirke kl. 10:30
Kirsten Frost Vase
21
Apr
Klosterkirken kirke v. Knattrup
Tvilum Kirke kl. 10:30
Kristoffer Uhre Knattrup
21
Apr
Gudstjeneste i Funder Kirke
Funder Kirke kl. 11:00 - 12:00
Kresten Thue Andersen
21
Apr
Gudstjeneste i Lemming Kirke
Lemming Kirke kl. 11:00 - 12:00
Henriette Gosvig Nielsen
21
Apr
Sansegudstjeneste
Silkeborg Kirke kl. 15:00
Per Rasmussen
23
Apr
Voksenkor
Linå Sognehus kl. 19:30 - 20:30
24
Apr
Morgensang og fortælling
Virklund Kirke kl. 09:00
24
Apr
Gudstjeneste på Gødvad Plejecenter
Gødvad Plejecenter kl. 10:30 - 11:30
Rasmus Overgaard Nielsen
24
Apr
Spaghettigudstjeneste med dåbsjubilæum v. Jane Fromberg.
Mariehøj Kirke kl. 17:00 - 18:00
Jane Ernlund Fromberg
24
Apr
Børn laver kunst i Funder Kirke
Funder Kirke kl. 18:30 - 20:30
24
Apr
Aftenkirke
Silkeborg Kirke kl. 19:00
Anette Kortegaard
24
Apr
Menighedsrådsmøde
Dybkær Sognegård kl. 19:00 - 22:00
24
Apr
Sogneaften i Balle sognegård v/Flemming Kloster Poulsen
Balle Sognegård kl. 19:00
25
Apr
Aftengudstjeneste i Hvinningdal Kirke v/Anne Linde Førgaard
Hvinningdal Kirke kl. 19:00
Anne Linde Førgaard
25
Apr
Gudstjeneste
Sejs-Svejbæk Kirke kl. 19:00 - 20:00
Nina Frøjk Hansen
25
Apr
Koncert med elektro-pop duoen: Gadekær + Kaika koret
Bryrup Kirke kl. 19:30
25
Apr
Forårskoncert med Them voksenkor og varme hveder
Them Kirke kl. 19:30
26
Apr
Morgensang v. Jakob Nissen
Mariehøj Kirke kl. 09:00 - 09:30
26
Apr
Konfirmation i Balle Kirke v/Tina Frank
Balle Kirke kl. 09:00
Tina Nickelsen Frank
26
Apr
Konfirmationer v. Oliver Karst
Dallerup Kirke kl. 10:00
Oliver Karst
26
Apr
Konfirmation
Virklund Kirke kl. 11:00
26
Apr
Konfirmation
Silkeborg Kirke kl. 11:00
Sidsel Hornemann
26
Apr
Konfirmation
Virklund Kirke kl. 12:30
Jacob Bech Joensen
26
Apr
Konfirmation
Silkeborg Kirke kl. 13:00
Per Rasmussen
26
Apr
Konfirmationer i Skannerup Kirke v. Kirsten Vase
Skannerup Kirke kl. 14:30
Kirsten Frost Vase
27
Apr
Konfirmation af 7B fra Kornmod ved Kamilla Bundgaard
Alderslyst Kirke kl. 09:00 - 10:00
Kamilla Lundager Bundgaard
27
Apr
Konfirmation
Virklund Kirke kl. 09:30
27
Apr
Konfirmation i Bryrup kirke
Bryrup Kirke kl. 09:30
Inge Røndal
27
Apr
Konfirmation i Hvinningdal Kirke v/Lone S. Rasmussen
Hvinningdal Kirke kl. 09:30
Lone Skaaning Rasmussen
27
Apr
Konfirmation - Th. Langs v. Jane Fromberg
Mariehøj Kirke kl. 09:30 - 10:30
Jane Ernlund Fromberg
27
Apr
Konfirmation i Dybkær Kirke
Dybkær Kirke kl. 09:30 - 10:30
Rasmus Overgaard Nielsen
27
Apr
Konfirmation i Balle Kirke v/Kurt Kleon Jeppesen
Balle Kirke kl. 09:45
Kurt Kleon Jeppesen
27
Apr
Konfirmation
Linå Kirke kl. 10:00 - 11:00
Maria Svane-Christiansen
27
Apr
Konfirmation i Funder Kirke
Funder Kirke kl. 10:00 - 11:00
Kresten Thue Andersen
27
Apr
Konfirmation i Lemming Kirke
Lemming Kirke kl. 10:00 - 11:00
Henriette Gosvig Nielsen
27
Apr
Konfirmation
Silkeborg Kirke kl. 10:30
Per Rasmussen
27
Apr
Konfirmation
Virklund Kirke kl. 11:00
27
Apr
Konfirmation af 7a fra Kornmod ved Marianne Hedemann Andreassen
Alderslyst Kirke kl. 11:00 - 12:00
Marianne Hedemann Andreassen
27
Apr
Konfirmation i Bryrup kirke
Bryrup Kirke kl. 11:00
Inge Røndal
27
Apr
Konfirmation i Sejling Kirke
Sejling Kirke kl. 11:00 - 12:00
Mette Skaarup Glowienka
27
Apr
Konfirmation - Th. Langs v. Malene Schmidt
Mariehøj Kirke kl. 11:00 - 12:00
Malene Platz Schmidt
27
Apr
Konfirmation i Hvinningdal Kirke v/Tina Frank
Hvinningdal Kirke kl. 11:15
Tina Nickelsen Frank
27
Apr
Konfirmation i Balle Kirke v/Kurt Kleon Jeppesen
Balle Kirke kl. 11:15
Kurt Kleon Jeppesen
27
Apr
Konfirmation i Dybkær Kirke
Dybkær Kirke kl. 11:30 - 12:30
Rasmus Overgaard Nielsen
28
Apr
Morgengudstjeneste
Virklund Kirke kl. 09:00
Jacob Bech Joensen
28
Apr
Konfirmation af 7D Sølystskolen ved Kamilla Bundgaard
Alderslyst Kirke kl. 09:00 - 10:00
Kamilla Lundager Bundgaard
28
Apr
Gudstjeneste
Sejs-Svejbæk Kirke kl. 09:00 - 10:00
Marie Ginnerup Vestergaard
28
Apr
Konfirmation i Vinding kirke
Vinding Kirke kl. 09:30
Inge Røndal
28
Apr
Konfirmation - Vestre Skoles tidligere 6B - v. Jane Fromberg
Mariehøj Kirke kl. 09:30 - 10:30
Jane Ernlund Fromberg
28
Apr
Konfirmation i Hvinningdal Kirke v/Kurt Kleon Jeppesen
Hvinningdal Kirke kl. 09:30
Kurt Kleon Jeppesen
28
Apr
Konfirmation i Dybkær Kirke
Dybkær Kirke kl. 09:30 - 10:30
Kristoffer Uhre Knattrup
28
Apr
Konfirmation i Balle Kirke v/Anne Linde Førgaard
Balle Kirke kl. 09:45
Anne Linde Førgaard
28
Apr
Konfirmation i Kragelund Kirke
Kragelund Kirke kl. 10:00 - 11:00
Kresten Thue Andersen
28
Apr
Konfirmationer i Svostrup v. Anna Viller
Svostrup Kirke kl. 10:00
Anna Heidi Viller Lind
28
Apr
Konfirmationer i Gjern kirke v. Kirsten Vase
Gjern Kirke kl. 10:00
Kirsten Frost Vase
28
Apr
Gudstjeneste i Brande kirke
Brande Kirke kl. 10:30
Benedicte Tønsberg
28
Apr
Gudstjeneste
Linå Kirke kl. 10:30 - 11:30
Marie Vestergaard
28
Apr
Klosterkirken kirke v. Knattrup Senior
Tvilum Kirke kl. 10:30
Knattrup Senior
28
Apr
Konfirmation
Virklund Kirke kl. 11:00
Jacob Bech Joensen
28
Apr
Konfirmation
Silkeborg Kirke kl. 11:00
Anette Kortegaard
28
Apr
Konfirmation Sølystskolen 7C ved Marianne H. Andreassen
Alderslyst Kirke kl. 11:00 - 12:00
Marianne Hedemann Andreassen
28
Apr
Konfirmation i Vrads kirke
Vrads Kirke kl. 11:00
Inge Røndal
28
Apr
Konfirmation i Balle Kirke v/Anne Linde Førgaard
Balle Kirke kl. 11:15
Anne Linde Førgaard
28
Apr
Konfirmation - Vestre Skoles tidligere 6A - v. Malene Schmidt
Mariehøj Kirke kl. 11:30 - 12:30
Malene Platz Schmidt
28
Apr
Konfirmation i Dybkær Kirke
Dybkær Kirke kl. 11:30 - 12:30
Charlotte Rune Nissen
28
Apr
Konfirmation i Vrads kirke
Vrads Kirke kl. 12:15
Inge Røndal
30
Apr
Virklund spiser sammen
Virklund Kirke kl. 00:00
30
Apr
Åben gudstjeneste på Kragelund Plejecenter
Kragelund Plejecenter kl. 10:00 - 11:00
Henriette Gosvig Nielsen
30
Apr
Åben gudstjeneste på Funder Plejecenter
Funder Plejecenter kl. 11:20 - 12:20
Henriette Gosvig Nielsen
30
Apr
Gudstjeneste på Birkebo
Birkebo plejecenter kl. 15:00
Benedicte Tønsberg
30
Apr
Virklund spiser sammen
Virklund Kirke kl. 17:30
30
Apr
Krea-Café i Sejling Sognehus
Sejling Sognehus kl. 19:00 - 21:00
Maj 2024
01
Maj
Forårskoncert med børnekoret
Dybkær Kirke kl. 17:00
01
Maj
Litteraturkreds - aftenholdet
Mariehøj Sognehus kl. 19:30 - 21:30
02
Maj
Syngsammen i Balle sognegård v/Gulnara Tanieva
Balle Sognegård kl. 10:30 - 11:30
02
Maj
Godnathistorie og aftensmad
Dybkær Kirke kl. 17:00 - 18:30
Laila Engelbrecht Henriksen
04
Maj
Konfirmationer i Voel v. Anna Viller
Voel Kirke kl. 09:00
Anna Heidi Viller Lind
04
Maj
Konfirmation i Hvinningdal Kirke v/Anne Linde Førgaard
Hvinningdal Kirke kl. 09:30
Anne Linde Førgaard
04
Maj
Konfirmation i Balle Kirke v/Tina Frank
Balle Kirke kl. 10:00
Tina Nickelsen Frank
04
Maj
Konfirmation i Lemming Kirke
Lemming Kirke kl. 10:00 - 11:00
Henriette Gosvig Nielsen