Gå til hovedindhold
sogn.dk
provsti.dk
Silkeborg Provsti
Kalender
Kontakt
Provstioplysninger
Provst og medarb.
Provstiudvalget
Sogne i provstiet
Økonomi
Provstiudvalgsmøder
PU kalender - møder og økonomi
Budgetsamråd og formandsmøder
Det Fælles Regnskabskontor
For kontaktpersoner
Skoletjenesten og KK44-festival
Repr. Århus Stiftråd
Om provstivolontøren
Byggesag og provstiets bygningskyndig
Kirkegårde
Distriktforeningen af menighedsråd i Silkeborg provsti
Billeder
Persondatapolitik
Det sker i provstiet
Filtrer efter:
Gudstjenester
Arrangementer
Alle
Der er ingen forestående arrangementer indtastet
Marts 2024
29
Mar
Voel Kirke v. Oliver Karst
Voel Kirke kl. 19:30
Oliver Karst
31
Mar
Gudstjeneste i Vinding Kirke
Vinding Kirke kl. 09:00
Inge Røndal og Jonathan Rosendal
31
Mar
Svostrup kirke v. Oliver Karst
Svostrup Kirke kl. 09:00
Oliver Karst
31
Mar
Gudstjeneste i Kragelund Kirke
Kragelund Kirke kl. 09:30 - 10:30
Kresten Thue Andersen
31
Mar
Gudstjeneste i Serup Kirke
Serup Kirke kl. 09:30 - 10:30
Henriette Gosvig Nielsen
31
Mar
Gudstjeneste i Sinding Kirke
Sinding Kirke kl. 09:30 - 10:30
Mette Skaarup Glowienka
31
Mar
Højmesse
Silkeborg Kirke kl. 10:00
Per Rasmussen
31
Mar
Påskedag gudstjeneste v. Marianne Hedemann Andreassen
Alderslyst Kirke kl. 10:00 - 11:00
Marianne Hedemann Andreassen
31
Mar
Gudstjeneste i Dybkær Kirke. Påskedag
Dybkær Kirke kl. 10:00 - 11:00
Rasmus Overgaard Nielsen
31
Mar
Gudstjeneste - Påskedag v. Jane Fromberg
Mariehøj Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jane Ernlund Fromberg
31
Mar
Højmesse
Virklund Kirke kl. 10:30
Jacob Bech Joensen
31
Mar
Klosterkirken v. Knattrup
Tvilum Kirke kl. 10:30
Kristoffer Uhre Knattrup
31
Mar
Gudstjeneste i Them kirke
Them Kirke kl. 10:30
Andreas Engelbrecht Hansen & Solist Annematte Juul Pedersen
31
Mar
Gudstjeneste i Vrads Kirke
Vrads Kirke kl. 10:30
Inge Røndal & Jonathan Rosendahl
31
Mar
Påskedag
Sejs-Svejbæk Kirke kl. 10:30 - 11:30
Marie Ginnerup Vestergaard
31
Mar
Påskedag
Linå Kirke kl. 10:30 - 11:30
Maria Svane-Christiansen
31
Mar
Gudstjeneste i Balle Kirke v/Anne Linde Førgaard
Balle Kirke kl. 10:30 - 11:30
Anne Linde Førgaard
31
Mar
Gudstjeneste i Hvinningdal Kirke v/Tina Frank
Hvinningdal Kirke kl. 10:30
Tina Nickelsen Frank
31
Mar
Voel Kirke v. Oliver Karst, med frokost
Voel Kirke kl. 10:30
Oliver Karst
31
Mar
Gudstjeneste i Gjern Kirke v. Kirsten Vase
Gjern Kirke kl. 10:30
Kirsten Frost Vase
31
Mar
Gudstjeneste i Funder Kirke
Funder Kirke kl. 11:00 - 12:00
Kresten Thue Andersen
31
Mar
Gudstjeneste i Lemming Kirke
Lemming Kirke kl. 11:00 - 12:00
Henriette Gosvig Nielsen
31
Mar
Gudstjeneste i Sejling Kirke
Sejling Kirke kl. 11:00 - 12:00
Mette Skaarup Glowienka
April 2024
01
Apr
2. påskedag ingen gudstjeneste
Sejs-Svejbæk Kirke kl. 08:00 - 09:00
01
Apr
Højmesse
Silkeborg Kirke kl. 10:00
Sidsel Hornemann
01
Apr
Vandringsgudstjeneste Virklund/Them
Fra Them til Virklund kl. 10:00
Majbritt Kjærsgaard Roulund
01
Apr
2. påskedag gudstjeneste v. Kamilla Lundager Bundgaard
Alderslyst Kirke kl. 10:00 - 11:00
Kamilla Lundager Bundgaard
01
Apr
Gudstjeneste i Dybkær Kirke. Anden påskedag
Dybkær Kirke kl. 10:00 - 11:00
Charlotte Rune Nissen
01
Apr
Gudstjeneste - 2. påskedag v. Malene Schmidt
Mariehøj Kirke kl. 10:00 - 11:00
Malene Platz Schmidt
01
Apr
Påskevandring Virklund-Them
Virklund Kirke kl. 10:00
Majbritt Kjærsgaard Roulund
01
Apr
2. påskedag
Linå Kirke kl. 10:30 - 11:30
Maria Svane-Christiansen
01
Apr
Gudstjeneste i Hvinningdal Kirke v/Lone Skaaning Rasmussen
Hvinningdal Kirke kl. 10:30
Lone Skaaning Rasmussen
01
Apr
Voel Kirke v. Anna Viller
Voel Kirke kl. 10:30
Anna Heidi Viller Lind
01
Apr
Klosterkirken kirke v. Knattrup
Tvilum Kirke kl. 10:30
Kristoffer Uhre Knattrup
01
Apr
Gudstjeneste i Bryrup Kirke
Bryrup Kirke kl. 11:00
Benedicte Tønsberg
01
Apr
Musikgudstjeneste og påskemiddag i Funder
Funder Kirke kl. 16:00 - 17:00
Kresten Thue Andersen
02
Apr
Morgensang og kirkehøjskole. Lisbeth Lunde Lauridsen. Ikke flere pladser.
Dybkær Sognegård kl. 10:00 - 13:15
03
Apr
Plejehjemsgudstjeneste
Rødegård Plejecenter kl. 11:00 - 12:00
Maria Svane-Christiansen
03
Apr
Litteraturkreds - aftenholdet
Mariehøj Sognehus kl. 19:30 - 21:30
03
Apr
Højskolesangsbingo med Rasmus Mogensen og Jesper Winther
Store sal Sognehuset kl. 19:30
04
Apr
Syngsammen i Balle sognegård
Balle Sognegård kl. 10:30 - 11:30
04
Apr
Godnathistorie og aftensmad
Dybkær Kirke kl. 17:00 - 18:30
Laila Engelbrecht Henriksen
04
Apr
Kaj Munk koncert
Funder Kirke kl. 19:30 - 20:30
05
Apr
Morgensang v. Malene Schmidt
Mariehøj Kirke kl. 09:00 - 09:30
07
Apr
Gudstjeneste i Them kirke
Them Kirke kl. 09:00
Andreas Engelbrecht Hansen
07
Apr
Gudstjeneste
Linå Kirke kl. 09:00 - 10:00
Maria Svane-Christiansen
07
Apr
Gudstjeneste i Lemming Kirke
Lemming Kirke kl. 09:30 - 10:30
Henriette Gosvig Nielsen
07
Apr
Gudstjeneste i Skannerup Kirke v. Knattrup
Skannerup Kirke kl. 09:30
Kristoffer Uhre Knattrup
07
Apr
Højmesse
Silkeborg Kirke kl. 10:00
Anette Kortegaard
07
Apr
Gudstjeneste v. Elisa Morberg Wejse
Alderslyst Kirke kl. 10:00 - 11:00
Elisa Morberg Wejse
07
Apr
Gudstjeneste i Dybkær Kirke
Dybkær Kirke kl. 10:00 - 11:00
Laila Engelbrecht Henriksen
07
Apr
Gudstjeneste v. Jane Fromberg
Mariehøj Kirke kl. 10:00 - 11:00
Jane Ernlund Fromberg
07
Apr
Højmesse
Virklund Kirke kl. 10:30
Jacob Bech Joensen
07
Apr
Rytmisk gudstjeneste i Vrads Kirke
Bryrup Kirke kl. 10:30
Andreas Engelbrecht Hansen
07
Apr
Gudstjeneste
Sejs-Svejbæk Kirke kl. 10:30 - 11:30
Nina Frøjk Hansen
07
Apr
Gudstjeneste i Balle Kirke v/Kurt Kleon Jeppesen
Balle Kirke kl. 10:30
Kurt Kleon Jeppesen
07
Apr
Gudstjeneste i Hvinningdal Kirke v/Anne Linde Førgaard
Hvinningdal Kirke kl. 10:30
Anne Linde Førgaard
07
Apr
Svostrup kirke v. Anna Viller
Svostrup Kirke kl. 10:30
Anna Heidi Viller Lind
07
Apr
Skorup kirke v. Knattrup
Skorup Kirke kl. 10:30
Kristoffer Uhre Knattrup
07
Apr
Gudstjeneste i Serup Kirke
Serup Kirke kl. 11:00 - 12:00
Henriette Gosvig Nielsen
07
Apr
Fernisering. Anette Bjørn Tholstrup udstiller
Dybkær Sognegård kl. 11:00 - 12:00
07
Apr
Rytmisk gudstjeneste
Silkeborg Kirke kl. 16:00
Per Rasmussen
08
Apr
Morgensang i Funder
Funder Kirkehus kl. 09:00 - 10:00
08
Apr
Litteraturkreds - eftermiddagsholdet
Mariehøj Sognehus kl. 15:00 - 17:00
09
Apr
Morgensang med Helle og Jost
Them Kirke kl. 09:30
09
Apr
Gudstjeneste på Skovly
Skovly kl. 15:00
Inge Røndal
09
Apr
Bjørnetime gudstjeneste i Funder Kirke
Funder Kirke kl. 17:00 - 18:00
Kresten Thue Andersen
09
Apr
Sogneaften
Silkeborg Kirke kl. 19:00
09
Apr
Onlineforedrag i sognehuset
Virklund Kirke kl. 19:00
09
Apr
Voksenkor
Sejs-Svejbæk kirke kl. 19:30 - 20:30
09
Apr
Koncert med Signe Svendsen - UDSOLGT
Mariehøj Kirke kl. 19:30 - 20:30
10
Apr
PU-møde
Silkeborg Provstikontor kl. 16:00 - 20:00
10
Apr
Menighedsrådsmøde
Virklund Kirke kl. 19:00
10
Apr
Orgelkoncert med Jonas Hellesøe
Dybkær Kirke kl. 19:30
11
Apr
Litteraturaften med højtlæsning i Kragelund konfirmandstue
Kragelund konfirmandstue kl. 19:00 - 21:00
11
Apr
Er her en engel tilstede? - koncert med Aarhus Universitetskor
Mariehøj Kirke kl. 19:30 - 20:30
11
Apr
Påskekoncert i Hvinningdal Kirke med SilkeKlang
Hvinningdal Kirke kl. 19:30
12
Apr
Morgensang for de små
Virklund Kirke kl. 09:30
12
Apr
Herreværelset: "Humor er vitaminer for livet"
Dybkær Sognegård kl. 10:00 - 13:15
13
Apr
Konfirmation i Sejling Kirke
Sejling Kirke kl. 11:00 - 12:00
Mette Skaarup Glowienka
14
Apr
Morgengudstjeneste
Virklund Kirke kl. 09:00
Malene Platz Schmidt
14
Apr
Gudstjeneste
Sejs-Svejbæk Kirke kl. 09:00 - 10:00
Marie Ginnerup Vestergaard
14
Apr
Gudstjeneste i Balle Kirke v/Lone Skaaning Rasmussen
Balle Kirke kl. 09:00
Lone Skaaning Rasmussen
14
Apr
Morgen gudstjeneste i Bryrup Kirke med dåb
Bryrup Kirke kl. 09:30
Inge Røndal
14
Apr
Gudstjeneste i Funder Kirke
Funder Kirke kl. 09:30 - 10:30
Kresten Thue Andersen
14
Apr
Gudstjeneste i Sejling Kirke
Sejling Kirke kl. 09:30 - 10:30
Mette Skaarup Glowienka
14
Apr
Skorup kirke v. Vase
Skorup Kirke kl. 09:30
Kirsten Frost Vase
14
Apr
Højmesse
Silkeborg Kirke kl. 10:00
Sidsel Hornemann
14
Apr
Gudstjeneste v. Marianne Hedemann Andreassen
Alderslyst Kirke kl. 10:00 - 11:00
Marianne Hedemann Andreassen
14
Apr
Gudstjeneste i Dybkær Kirke
Dybkær Kirke kl. 10:00 - 11:00
Rasmus Overgaard Nielsen
14
Apr
Gudstjeneste v. Malene Schmidt
Mariehøj Kirke kl. 10:00 - 11:00
Malene Platz Schmidt
14
Apr
Gudstjeneste i Vinding Kirke med dåb
Vinding Kirke kl. 10:30
Inge Røndal
14
Apr
Gudstjeneste
Linå Kirke kl. 10:30 - 11:30
Maria Svane-Christiansen
14
Apr
Gudstjeneste i Hvinningdal Kirke v/Lone Skaaning Rasmussen
Hvinningdal Kirke kl. 10:30
Lone Skaaning Rasmussen
14
Apr
Svostrup kirke v. Oliver Karst
Svostrup Kirke kl. 10:30
Oliver Karst
14
Apr
Gudstjeneste i Kragelund Kirke
Kragelund Kirke kl. 11:00 - 12:00
Kresten Thue Andersen
14
Apr
Gudstjeneste i Sinding Kirke
Sinding Kirke kl. 11:00 - 12:00
Mette Skaarup Glowienka
14
Apr
Spillemandsmesse
Gjern Kirke kl. 14:00
Kirsten Frost Vase
14
Apr
Orgelkoncert med David Peter Schmidt
Silkeborg Kirke kl. 16:00
16
Apr
Tirsdagstræf
Mariehøj Sognehus kl. 14:00 - 16:00