Gå til hovedindhold
sogn.dk
provsti.dk
Morsø Provsti
Kalender
Kontakt
Provstioplysninger
Provst og medarb.
Provstiudvalget
Sogne i provstiet
Økonomi
Provstiudvalg - dagsordner
Provstiudvalg - referater
Budgetsamråd
Det sker i provstiet
Filtrer efter:
Gudstjenester
Arrangementer
Alle
Der er ingen forestående arrangementer indtastet
Marts 2024
29
Mar
Langfredag
Erslev Kirke kl. 16:00
Peter Østerby-Jørgensen
29
Mar
Langfredag
Alsted Kirke kl. 19:00
Peder Hald Jensen
30
Mar
Dåbsgudstjeneste
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00
Anna-Marie Godiksen Sloth
31
Mar
Påskedag
Bjergby Kirke kl. 09:00
Mette Marie Dencher
31
Mar
Påskedag
Solbjerg Kirke kl. 09:00
Peter Østerby-Jørgensen
31
Mar
Gudstjeneste
Tødsø Kirke kl. 09:00
Sigrid Wilbrandt Kjær
31
Mar
Påskedag
Lødderup Kirke kl. 09:30
Steen Sunesen
31
Mar
Påskedagsgudstjeneste Vester Assels kirke
Vester Assels Kirke kl. 10:00 - 11:00
Susanne Troelsgaard
31
Mar
Højmesse
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
Lise Dorthea Chemnitz
31
Mar
Højmesse i Redsted kirke
Redsted Kirke kl. 10:00 - 11:00
Christian Rønlev Berwald
31
Mar
Påskedag
Sejerslev Kirke kl. 10:30
Peder Hald Jensen
31
Mar
Påskedag
Galtrup Kirke kl. 10:30
Peter Østerby-Jørgensen
31
Mar
Påskedag i Outrup kirke
Ovtrup Kirke kl. 11:00 - 12:00
Steen Sunesen
April 2024
01
Apr
Anden påskedag
Øster Jølby Kirke kl. 09:00
Peter Østerby-Jørgensen
01
Apr
Gudstjeneste i Dragstrup kirke
Dragstrup Kirke kl. 09:00 - 10:00
Steen Sunesen
01
Apr
2. påskedagsgudstjeneste Vejerslev Kirke
Vejerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Christian Rønlev Berwald
01
Apr
Højmesse
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
Anna-Marie Godiksen Sloth
01
Apr
Højmesse i Tæbring kirke
Tæbring Kirke kl. 10:00 - 11:00
Christian Rønlev Berwald
01
Apr
Anden påskedag
Sundby Kirke kl. 10:30
Mette Dencher
01
Apr
Anden påskedag
Erslev Kirke kl. 10:30
Peter Østerby-Jørgensen
01
Apr
Anden påskedag
Ørding Kirke kl. 10:30
Steen Sunesen
01
Apr
Anden påskedag
Ejerslev Kirke kl. 14:00 - 15:00
Peter Østerby-Jørgensen
02
Apr
Sorggruppe
Nykøbing Kirkecenter kl. 13:00 - 14:30
02
Apr
Sorggruppe - fortsætter
Nykøbing Kirkecenter kl. 14:30 - 16:00
04
Apr
Torsdags Café Perlen i Frøslev
Frøslev skole kl. 12:00 - 14:00
04
Apr
Plejehjemsgudstjeneste
Hvidbjerg plejecenter kl. 14:30 - 16:00
Christian Rønlev Berwald
04
Apr
Torsdagssamvær
Nykøbing Kirkecenter kl. 14:30
05
Apr
Morgensang på Café Perlen
Perlen, kl. 09:00
07
Apr
1. s. e. påske
Galtrup Kirke kl. 09:00
Peter Østerby-Jørgensen
07
Apr
Gudstjeneste i Frøslev kirke
Frøslev Kirke kl. 09:00 - 10:00
Steen Sunesen
07
Apr
Højmesse Øster Assels kirke
Øster Assels Kirke kl. 10:00 - 11:00
Susanne Troelsgaard
07
Apr
Gudstjeneste
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
Lise Dorthea Chemnitz
07
Apr
1. s. e. påske
Solbjerg Kirke kl. 10:30
Peter Østerby-Jørgensen
07
Apr
1. s. e. påske
Lødderup Kirke kl. 10:30
Søren Skov Johansen
07
Apr
1. s. e. påske
Skallerup Kirke kl. 10:30
Anna-Marie Sloth
07
Apr
Kirkekaffe
Sognehuset kl. 11:30
07
Apr
Gudstjeneste på Agerø
Agerø Kirke kl. 11:30 - 12:30
Susanne Troelsgaard
07
Apr
1. s. e. påske
Sønder Dråby Kirke kl. 14:00
Peder Hald Jensen
08
Apr
Babysalmesang
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
09
Apr
DFS Tirsdagshjørnet
Redsted kirkehus kl. 14:45 - 16:15
10
Apr
IM Forårsmøder
Redsted kirkehus kl. 19:00 - 22:00
11
Apr
Torsdags Café Perlen i Frøslev
Frøslev skole kl. 12:00 - 14:00
11
Apr
Alle Kirker Synger Vester Assels kirke
Vester Assels Kirke kl. 19:00 - 21:00
14
Apr
2. s. e. påske
Erslev Kirke kl. 09:00
Peter Østerby-Jørgensen
14
Apr
2. s. e. påske
Ljørslev Kirke kl. 09:00
Susanne Troelsgaard
14
Apr
Højmesse Vejerslev kirke
Vejerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Edith Susanne Troelsgaard Nielsen
14
Apr
Gudstjeneste i Hvidbjerg kirke
Hvidbjerg Kirke kl. 10:00 - 11:00
Christian Rønlev Berwald
14
Apr
Højmesse
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
Kirsten Haaber
14
Apr
2. s. e. påske
Øster Jølby Kirke kl. 10:30
Peter Østerby-Jørgensen
14
Apr
2. s. e. påske
Sejerslev Kirke kl. 10:30
Peder Hald Jensen
14
Apr
2. s. e. påske
Flade Kirke kl. 10:30
Mette Dencher
14
Apr
Gudstjeneste i Mollerup kirke
Mollerup Kirke kl. 11:30 - 12:30
Susanne Troelsgaard
15
Apr
Babysalmesang
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
16
Apr
Tirsdagscafé
Nykøbing Kirkecenter kl. 10:00
16
Apr
Sorggruppe - fortsætter
Nykøbing Kirkecenter kl. 10:00 - 11:00
16
Apr
Sorggruppe
Nykøbing Kirkecenter kl. 13:00 - 14:30
17
Apr
Forårskoncert med Nordmorskoret
Sejerslev Kirke kl. 19:00
18
Apr
Torsdags Café Perlen i Frøslev
Frøslev skole kl. 12:00 - 14:00
19
Apr
Hygge-eftermiddag
Galtrup Præstegård kl. 14:30 - 17:00
20
Apr
Lørdagsdåb
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:00
Kirsten Haaber
21
Apr
Gudstjeneste i Outrup kirke
Ovtrup Kirke kl. 09:00 - 10:00
Steen Sunesen
21
Apr
Højmesse Vester Assels kirke
Vester Assels Kirke kl. 10:00 - 11:00
Susanne Troelsgaard
21
Apr
Gudstjeneste i Karby kirke
Karby Kirke kl. 10:00 - 11:00
Christian Rønlev Berwald
21
Apr
Højmesse
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
Mette Moesgaard Jørgensen
21
Apr
3. s. e. påske
Elsø Kirke kl. 10:30 - 11:30
Steen Sunesen
21
Apr
Konfirmation
Bjergby Kirke kl. 10:30
Mette Marie Dencher
21
Apr
Koncert / Johannes Aaen Kvartet
Sankt Clemens Kirke kl. 19:30
22
Apr
Babysalmesang
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
22
Apr
Koncert m. Lars Kristensen og Sean Whelan
Karby Kirke kl. 19:30 - 21:00
23
Apr
DFS Tirsdagshjørnet
Redsted kirkehus kl. 14:45 - 16:15
23
Apr
Børnekirke
Sankt Clemens Kirke kl. 17:00
Sigrid Wilbrandt Kjær
25
Apr
Torsdags Café Perlen i Frøslev
Frøslev skole kl. 12:00 - 14:00
25
Apr
Torsdagscafé i Redsted
Sejerslev kl. 14:30 - 17:00
25
Apr
Store Bededags Gudstjeneste
Sankt Clemens Kirke kl. 19:00 - 20:00
Sigrid Wilbrandt Kjær
25
Apr
Bededagsaften
Ørding Kirke kl. 19:00
Steen Sunesen
26
Apr
Gudstjeneste i Agerø kirke
Agerø Kirke kl. 19:00 - 20:00
Christian Rønlev Berwald
27
Apr
Konfirmation i Hvidbjerg kirke
Hvidbjerg Kirke kl. 09:30 - 10:30
Christian Rønlev Berwald
27
Apr
Konfirmation
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
Lise Dorthea Chemnitz
27
Apr
Konfirmation i Dragstrup kirke
Dragstrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Mette Moesgaard Jørgensen
27
Apr
Konfirmation
Flade Kirke kl. 10:30
Mette Dencher
27
Apr
Konfirmation i Karby
Karby Kirke kl. 11:30 - 12:30
Christian Rønlev Berwald
28
Apr
Gudstjeneste i Frøslev kirke
Frøslev Kirke kl. 09:00 - 10:00
Steen Sunesen
28
Apr
Redsted kirke
Redsted Kirke kl. 09:30 - 10:30
Christian Rønlev Berwald
28
Apr
Konfirmation
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
Anna-Marie Godiksen Sloth
28
Apr
Konfirmation Øster Assels kirke
Øster Assels Kirke kl. 10:00 - 11:30
Susanne Troelsgaard
28
Apr
4. s. e. påske
Ljørslev Kirke kl. 10:30
Steen Sunesen
28
Apr
Konfirmation
Sundby Kirke kl. 10:30
Mette Marie Dencher
28
Apr
Syng foråret ind
Alsted Kirke kl. 19:00
Peder Hald Jensen
29
Apr
Babysalmesang
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
30
Apr
Sorggruppe
Nykøbing Kirkecenter kl. 13:00 - 14:30
30
Apr
Sorggruppe - fortsætter
Nykøbing Kirkecenter kl. 14:30 - 16:00
Maj 2024
02
Maj
Torsdags Café Perlen i Frøslev
Frøslev skole kl. 12:00 - 14:00
02
Maj
Plejehjemsgudstjeneste
Hvidbjerg plejecenter kl. 14:30 - 16:00
Christian Rønlev Berwald
03
Maj
Spirerne besøg Hvidbjerg kirke
Hvidbjerg Kirke kl. 10:00 - 10:30
04
Maj
Konfirmation
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00
Mette Moesgaard Jørgensen
04
Maj
Konfirmation i Tæbring kirke
Tæbring Kirke kl. 11:30 - 12:30
Christian Rønlev Berwald
04
Maj
Frihedsarrangement i Frøslev kirke
Frøslev Kirke kl. 19:00 - 21:30
Leo Toftgaard
04
Maj
Befrielsesgudstjeneste
Flade Kirke kl. 19:00
Mette Dencher
05
Maj
Gudstjeneste i Mollerup kirke
Mollerup Kirke kl. 09:00 - 10:00
Steen Sunesen
05
Maj
5. s. e. påske
Sejerslev Kirke kl. 09:00
Peder Hald Jensen