Gå til hovedindhold
sogn.dk
provsti.dk
Morsø Provsti
Kalender
Kontakt
Provstioplysninger
Provst og medarb.
Provstiudvalget
Sogne i provstiet
Økonomi
Provstiudvalg - dagsordner
Provstiudvalg - referater
Budgetsamråd
Det sker i provstiet
Filtrer efter:
Gudstjenester
Arrangementer
Alle
Der er ingen forestående arrangementer indtastet
April 2024
20
Apr
Lørdagsdåb
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:00
Kirsten Haaber
20
Apr
Konfirmation
Erslev Kirke kl. 10:30
Peter Østerby-Jørgensen
21
Apr
Gudstjeneste i Outrup kirke
Ovtrup Kirke kl. 09:00 - 10:00
Steen Sunesen
21
Apr
3. s. e. påske
Solbjerg Kirke kl. 09:00
Peter Østerby-Jørgensen
21
Apr
3. s. e. påske
Jørsby Kirke kl. 09:00 - 10:00
Peder Hald Jensen
21
Apr
Højmesse Vester Assels kirke
Vester Assels Kirke kl. 10:00 - 11:00
Susanne Troelsgaard
21
Apr
Gudstjeneste i Karby kirke
Karby Kirke kl. 10:00 - 11:00
Christian Rønlev Berwald
21
Apr
Højmesse
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
Mette Moesgaard Jørgensen
21
Apr
3. s. e. påske
Elsø Kirke kl. 10:30 - 11:30
Steen Sunesen
21
Apr
Konfirmation
Bjergby Kirke kl. 10:30
Mette Marie Dencher
21
Apr
3. s. e. påske
Galtrup Kirke kl. 10:30
Peter Østerby-Jørgensen
21
Apr
Koncert / Johannes Aaen Kvartet
Sankt Clemens Kirke kl. 19:30
22
Apr
Babysalmesang
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
22
Apr
Koncert m. Lars Kristensen og Sean Whelan
Karby Kirke kl. 19:30 - 21:00
23
Apr
DFS Tirsdagshjørnet
Redsted kirkehus kl. 14:45 - 16:15
23
Apr
Børnekirke
Sankt Clemens Kirke kl. 17:00
Sigrid Wilbrandt Kjær
25
Apr
Torsdags Café Perlen i Frøslev
Frøslev skole kl. 12:00 - 14:00
25
Apr
Store Bededags Gudstjeneste
Sankt Clemens Kirke kl. 19:00 - 20:00
Sigrid Wilbrandt Kjær
25
Apr
Bededagsaften
Ørding Kirke kl. 19:00
Steen Sunesen
25
Apr
Bededagsaftensandagt
Vejerslev Kirke kl. 19:00 - 20:00
Edith Susanne Troelsgaard Nielsen
26
Apr
Gudstjeneste i Agerø kirke
Agerø Kirke kl. 19:00 - 20:00
Christian Rønlev Berwald
26
Apr
Bededag
Galtrup Kirke kl. 19:00
Peter Østerby-Jørgensen
26
Apr
Kirkekaffe
Galtrup Præstegård kl. 20:00
27
Apr
Konfirmation i Hvidbjerg kirke
Hvidbjerg Kirke kl. 09:30 - 10:30
Christian Rønlev Berwald
27
Apr
Konfirmation
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
Lise Dorthea Chemnitz
27
Apr
Konfirmation i Dragstrup kirke
Dragstrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Mette Moesgaard Jørgensen
27
Apr
Konfirmation
Flade Kirke kl. 10:30
Mette Dencher
27
Apr
Konfirmation i Karby
Karby Kirke kl. 11:30 - 12:30
Christian Rønlev Berwald
28
Apr
Gudstjeneste i Frøslev kirke
Frøslev Kirke kl. 09:00 - 10:00
Steen Sunesen
28
Apr
4. s. e. påske
Øster Jølby Kirke kl. 09:00
Peter Østerby-Jørgensen
28
Apr
Redsted kirke
Redsted Kirke kl. 09:30 - 10:30
Christian Rønlev Berwald
28
Apr
Konfirmation
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
Anna-Marie Godiksen Sloth
28
Apr
Konfirmation Øster Assels kirke
Øster Assels Kirke kl. 10:00 - 11:30
Susanne Troelsgaard
28
Apr
4. s. e. påske
Ljørslev Kirke kl. 10:30
Steen Sunesen
28
Apr
Konfirmation
Sundby Kirke kl. 10:30
Mette Marie Dencher
28
Apr
4. s. e. påske
Erslev Kirke kl. 10:30
Peter Østerby-Jørgensen
28
Apr
Syng foråret ind
Alsted Kirke kl. 19:00
Peder Hald Jensen
29
Apr
Babysalmesang
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
30
Apr
Sorggruppe
Nykøbing Kirkecenter kl. 13:00 - 14:30
30
Apr
Sorggruppe - fortsætter
Nykøbing Kirkecenter kl. 14:30 - 16:00
Maj 2024
02
Maj
Torsdags Café Perlen i Frøslev
Frøslev skole kl. 12:00 - 14:00
02
Maj
Plejehjemsgudstjeneste
Hvidbjerg plejecenter kl. 14:30 - 16:00
Christian Rønlev Berwald
03
Maj
Spirerne besøg Hvidbjerg kirke
Hvidbjerg Kirke kl. 10:00 - 10:30
04
Maj
Konfirmation i Tæbring kirke
Tæbring Kirke kl. 09:30 - 10:30
Christian Rønlev Berwald
04
Maj
Konfirmation
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00
Mette Moesgaard Jørgensen
04
Maj
Frihedsarrangement i Frøslev kirke
Frøslev Kirke kl. 19:00 - 21:30
Leo Toftgaard
04
Maj
Befrielsesgudstjeneste
Flade Kirke kl. 19:00
Mette Dencher
05
Maj
Gudstjeneste i Mollerup kirke
Mollerup Kirke kl. 09:00 - 10:00
Steen Sunesen
05
Maj
5. s. e. påske
Sejerslev Kirke kl. 09:00
Peder Hald Jensen
05
Maj
5. s. e. påske
Galtrup Kirke kl. 09:00
Peter Østerby-Jørgensen
05
Maj
Gudstjeneste i Tæbring kirke
Tæbring Kirke kl. 10:00 - 11:00
Christian Rønlev Berwald
05
Maj
Konfirmation
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00
Sigrid Wilbrandt Kjær
05
Maj
Konfirmation
Tødsø Kirke kl. 10:30
Anna-Marie Sloth
05
Maj
Konfirmation
Lødderup Kirke kl. 10:30
Steen Sunesen
05
Maj
5. s. e. påske
Erslev Kirke kl. 10:30
Peter Østerby-Jørgensen
05
Maj
Højmesse Vejerslev kirke
Vejerslev Kirke kl. 11:30 - 12:30
Edith Susanne Troelsgaard Nielsen
05
Maj
5. s. e. påske
Skallerup Kirke kl. 14:00
Anna-Marie Sloth
06
Maj
Babysalmesang
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
06
Maj
Aftenandagt med Håndværkerkoret i V.A.
Vester Assels Kirke kl. 19:00 - 19:30
07
Maj
Tirsdagscafé
Nykøbing Kirkecenter kl. 10:00
07
Maj
DFS Tirsdagshjørnet
Redsted kirkehus kl. 14:45 - 16:15
08
Maj
STOMP koncert
Sankt Clemens Kirke kl. 13:00 - 14:00
09
Maj
Kristi himmelfarts dag
Ljørslev Kirke kl. 09:00
Christian Berwald
09
Maj
Kristi himmelfarts dag
Ejerslev Kirke kl. 09:00 - 10:00
Peter Østerby-Jørgensen
09
Maj
Kristi Himmelfartsgudstjeneste/Konfirmation Vester Assels kirke
Blidstrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Susanne Troelsgaard
09
Maj
Kr. himmelfart i Karby kirke
Karby Kirke kl. 10:00 - 11:00
Christian Rønlev Berwald
09
Maj
Højmesse
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00
Lise Dorthea Chemnitz
09
Maj
Kristi himmelfarts dag
Bjergby Kirke kl. 10:30
Mette Marie Dencher
09
Maj
Kristi himmelfarts dag
Solbjerg Kirke kl. 10:30
Peter Østerby-Jørgensen
09
Maj
Gudstjeneste Outrup kirke
Ovtrup Kirke kl. 11:30 - 12:30
Susanne Troelsgaard
09
Maj
Kirkekaffe
Sognehuset kl. 11:30
11
Maj
Dåbsgudstjeneste
Tødsø Kirke kl. 10:30
Anna-Marie Sloth
11
Maj
Konfirmation
Sejerslev Kirke kl. 10:30
Peder Hald Jensen
12
Maj
Gudstjeneste i Frøslev kirke
Frøslev Kirke kl. 09:00 - 10:00
Steen Sunesen
12
Maj
6. s. e. påske
Øster Jølby Kirke kl. 09:00
Peter Østerby-Jørgensen
12
Maj
Konfirmation Vejerslev kirke
Vejerslev Kirke kl. 10:00 - 11:30
Edith Susanne Troelsgaard Nielsen
12
Maj
Højmesse
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00
Sigrid Wilbrandt Kjær
12
Maj
Konfirmation
Ørding Kirke kl. 10:30
Steen Sunesen
12
Maj
6. s. e. påske
Sønder Dråby Kirke kl. 10:30
Peder Hald Jensen
12
Maj
6. s. e. påske
Galtrup Kirke kl. 10:30
Peter Østerby-Jørgensen
12
Maj
Gudstjeneste i Redsted kirke
Redsted Kirke kl. 11:30 - 12:30
Susanne Troelsgaard
12
Maj
6. s. e. påske
Sundby Kirke kl. 19:00
Mette Dencher
13
Maj
Babysalmesang
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00 - 11:30
14
Maj
Sorggruppe
Nykøbing Kirkecenter kl. 13:00 - 14:30
14
Maj
Sorggruppe - fortsætter
Nykøbing Kirkecenter kl. 14:30 - 16:00
14
Maj
Orienteringsmøde
Borgerhuset kl. 18:00 - 19:00
14
Maj
Orienteringsmøde - valg til MR
Nykøbing Kirkecenter kl. 19:30
14
Maj
Orienteringsmøde Menighedsrådsvalg Vejerslev
Menighedshuset kl. 19:30 - 21:00
16
Maj
Torsdags Café Perlen i Frøslev
Frøslev skole kl. 12:00 - 14:00
16
Maj
Alle kirker synger
Skallerup Kirke kl. 19:00
17
Maj
Hygge-eftermiddag
Galtrup Præstegård kl. 14:30 - 17:00
19
Maj
Pinsedag i Dragstrup kirke
Dragstrup Kirke kl. 09:00 - 10:00
Steen Sunesen
19
Maj
Pinsedag
Skallerup Kirke kl. 09:00
Mette Dencher
19
Maj
Gudstjeneste Vejerslev Pinsedag
Vejerslev Kirke kl. 10:00 - 11:00
Edith Susanne Troelsgaard Nielsen
19
Maj
Pinsedag på Agerø
Agerø Kirke kl. 10:00 - 11:00
Christian Rønlev Berwald
19
Maj
Højmesse
Sankt Clemens Kirke kl. 10:00
Anna-Marie Godiksen Sloth
19
Maj
Pinsedag
Ørding Kirke kl. 10:30
Steen Sunesen
19
Maj
Pinsedag
Sejerslev Kirke kl. 10:30
Peder Hald Jensen
19
Maj
Pinsedag
Erslev Kirke kl. 10:30
Peter Østerby-Jørgensen
20
Maj
Friluftsgudstjeneste
Gullerup Strand Kro kl. 09:00
Mette Marie Dencher