Gå til hovedindhold
sogn.dk
provsti.dk
Køge Provsti
Kalender
Kontakt
Provstioplysninger
Provst og medarb.
Provstiudvalget
Sogne i provstiet
Økonomi
Ansøgningsskemaer
Kort over Køge Provsti
Det sker i provstiet
Filtrer efter:
Gudstjenester
Arrangementer
Alle
Der er ingen forestående arrangementer indtastet
Marts 2024
29
Mar
Langfredag: Højmesse v/ Mette Paulin Blomgren
Ølsemagle Kirke kl. 10:30
Mette Paulin Blomgren
29
Mar
Langfredag - gudstjeneste ved Nora Uldall Charmati
Herfølge Kirke kl. 10:30
Nora Uldall Charmati
29
Mar
Langfredagsgudstjeneste i Lellinge Kirke
Lellinge Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jacob Kleofas
29
Mar
Langfredagsgudstjeneste i Ølby Kirke
Ølby Kirke kl. 10:30 - 11:30
Ruth Boysen Kristiansson
29
Mar
Gudstjeneste
Borup Kirke kl. 11:00
Jens Elkjær Petersen
29
Mar
Langfredags musikgudstjeneste
Ejby Kirke kl. 16:00
Kim Gilling Hansen
29
Mar
Gudstjeneste Lidemark v/ Maria Brink Hesel
Lidemark Kirke kl. 19:30
Maria Brink Hesel
31
Mar
Gudstjeneste Gørslev v/ Anita Hansen Engdahl
Gørslev Kirke kl. 09:00
Anita Hansen Engdahl
31
Mar
Påskegudstjeneste i Lellinge Kirke
Lellinge Kirke kl. 09:00 - 09:45
Jacob Kleofas
31
Mar
Gudstjeneste
Kimmerslev Kirke kl. 09:30
Lis Levring
31
Mar
Påskedag - Højmesse
Sankt Nicolai Kirke kl. 10:00 - 11:00
Charlotte Dybdahl Winther
31
Mar
Påskedag
Sædder Kirke kl. 10:00 - 11:00
Susanne Rething Jelsdorf
31
Mar
Højmesse Bjæverskov v/ Anita Hansen Engdahl
Bjæverskov Kirke kl. 10:30
Anita Hansen Engdahl
31
Mar
Påskedag: Højmesse v/ David Varming Winsløw
Ølsemagle Kirke kl. 10:30
David Varming Winsløw
31
Mar
Påskehøjmesse med dåb
Ejby Kirke kl. 10:30
Kim Gilling Hansen
31
Mar
Påskedag - gudstjeneste ved Lars Ulrik Jensen
Herfølge Kirke kl. 10:30
Lars Ulrik Jensen
31
Mar
Påskegudstjeneste i Højelse Kirke
Højelse Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jacob Kleofas
31
Mar
Påskegudstjeneste i Ølby Kirke
Ølby Kirke kl. 10:30 - 11:30
Ruth Boysen Kristiansson
31
Mar
Gudstjeneste
Borup Kirke kl. 11:00
Lis Levring
April 2024
01
Apr
Gudstjeneste
Ejby Kirke kl. 09:30
Ebba Neimann Rasmussen
01
Apr
Højmesse med konfirmanddåb v/ Charlotte
Sankt Nicolai Kirke kl. 10:00 - 11:00
Charlotte Dybdahl Winther
01
Apr
Anden påskedag
Sædder Kirke kl. 10:00 - 11:00
Susanne Rething Jelsdorf
01
Apr
2. påskedag: Vandregudstjeneste
Ølsemagle Kirke kl. 10:30
David Varming Winsløw
01
Apr
2. påskedag med æggejagt v. Daniel Ramild Thomsen
Lidemark Kirke kl. 10:30
Daniel Ramild Thomsen
01
Apr
Anden påskedag - gudstjeneste ved Nora Uldall Charmati
Herfølge Kirke kl. 10:30
Nora Uldall Charmati
01
Apr
2. påskedag Gudstjeneste i Lellinge kirke
Lellinge Kirke kl. 10:30 - 11:30
Linda Ishøj Frederiksen
01
Apr
Gudstjeneste
Nørre Dalby Kirke kl. 11:00
Ebba Neimann Rasmussen
01
Apr
Meditation i Ølsemagle Sognegård
Ølsemagle Sognegård kl. 17:30
02
Apr
For mænd - såmænd
Møllelundgården kl. 10:00
02
Apr
Fyraftenspausen (kopi)
Ejby Kirke kl. 17:00
Kim Gilling Hansen
03
Apr
Netværksgruppen mødes
Ølsemagle Sognegård kl. 13:00
03
Apr
Gudstjeneste
Aktivitetshuset kl. 14:00
Lis Levring
03
Apr
Ølsemagle Ungdomskor
Ølsemagle Sognegård kl. 16:30
04
Apr
Menighedsplejen i Højelse
Højelse Kirke kl. 09:00 - 12:00
04
Apr
Strikkefællesskab
Sognegården kl. 09:30 - 11:30
04
Apr
Café & Kirke
Møllelundgården kl. 10:00
04
Apr
Gudstjeneste på ældrecentret
Ejby Kirke kl. 14:00
Kim Gilling Hansen
04
Apr
Spirekor
Ølsemagle Sognegård kl. 15:00
04
Apr
KirkeYoga
Sankt Nicolai Kirke kl. 16:30 - 17:30
Signe Asbirk
04
Apr
BUBA-kor
Ølsemagle Sognegård kl. 17:00
04
Apr
Kim i Kirken
Ejby Kirke kl. 19:00
05
Apr
Morgensang
Sankt Nicolai Kirke kl. 09:00 - 10:00
-
06
Apr
Dåbsgudstjeneste ved Mogens Funder Larsen
Herfølge Kirke kl. 10:00
Mogens Funder Larsen
06
Apr
Dåbsgudstjeneste ved Mogens Funder Larsen
Herfølge Kirke kl. 11:30
Mogens Funder Larsen
07
Apr
Gudstjeneste Vollerslev v/ Maria Brink Hesel
Vollerslev Kirke kl. 09:00
Maria Brink Hesel
07
Apr
Gudstjeneste i Lellinge kirke
Lellinge Kirke kl. 09:00 - 09:45
Jacob Kleofas
07
Apr
1. s. e. påske
Sædder Kirke kl. 09:00 - 10:00
Mogens Funder Larsen
07
Apr
Gudstjeneste med dåb
Ejby Kirke kl. 09:30
Jens Elkjær Petersen
07
Apr
Højmesse ved Signe Asbirk
Sankt Nicolai Kirke kl. 10:00 - 11:00
Signe Asbirk
07
Apr
Højmesse Bjæverskov v/ Maria Brink Hesel
Bjæverskov Kirke kl. 10:30
Maria Brink Hesel
07
Apr
1. s. e. påske: Højmesse v/ Mette Paulin Blomgren
Ølsemagle Kirke kl. 10:30
Mette Paulin Blomgren
07
Apr
Gudstjeneste ved Mogens Funder Larsen
Herfølge Kirke kl. 10:30
Mogens Funder Larsen
07
Apr
Gudstjeneste i Højelse Kirke
Højelse Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jacob Kleofas
07
Apr
Gudstjeneste
Borup Kirke kl. 11:00
Jens Elkjær Petersen
08
Apr
Meditation i Ølsemagle Sognegård
Ølsemagle Sognegård kl. 17:30
08
Apr
Menighedsrådsmøde
Konfirmandlokalet kl. 19:00
10
Apr
Dagligstuestrik i Ølby Kirke
Ølby Kirke kl. 10:00 - 12:00
10
Apr
Nørkleriet
Møllelundgården kl. 13:00
10
Apr
Netværksgruppen mødes
Ølsemagle Sognegård kl. 13:00
10
Apr
Ølsemagle Ungdomskor
Ølsemagle Sognegård kl. 16:30
10
Apr
Foredrag med Rasmus Rohde - "På slæderejse med Sirius"
Møllelundgården kl. 19:00
11
Apr
Fra Anker til Mette - en sekretærs erindringer
Ejby Kirke kl. 14:00
11
Apr
Torsdagscafé i Ølby: I lovens navn
Ølby Kirke kl. 14:30 - 16:30
11
Apr
Spirekor
Ølsemagle Sognegård kl. 15:00
11
Apr
BUBA-kor
Ølsemagle Sognegård kl. 17:00
11
Apr
Aftensang Bjæverskov v/ Daniel Ramild Thomsen
Bjæverskov Kirke kl. 18:00
Daniel Ramild Thomsen
11
Apr
Menighedsrådsmøde
Ølsemagle Sognegård kl. 18:00
13
Apr
Dåbsgudstjeneste
Nørre Dalby Kirke kl. 10:00
Lis Levring
13
Apr
Dåbsgudstjeneste
Kimmerslev Kirke kl. 11:00
Lis Levring
13
Apr
Dåbsgudstjeneste
Borup Kirke kl. 12:00
Lis Levring
14
Apr
Højmesse med dåb v/ Louise D. Østergaard
Sankt Nicolai Kirke kl. 10:00 - 11:00
Louise Dixen Østergaard
14
Apr
2. s. e. påske
Sædder Kirke kl. 10:00 - 11:00
Susanne Rething Jelsdorf
14
Apr
Højmesse, Gørslev v/ Daniel Ramild Thomsen
Gørslev Kirke kl. 10:30
Daniel Ramild Thomsen
14
Apr
2. s. e. påske: Højmesse med dåb v/ David Varming Winsløw
Ølsemagle Kirke kl. 10:30
David Varming Winsløw
14
Apr
Højmesse
Ejby Kirke kl. 10:30
Kim Gilling Hansen
14
Apr
Gudstjeneste ved Lars Ulrik Jensen
Herfølge Kirke kl. 10:30
Lars Ulrik Jensen
14
Apr
Gudstjeneste i Ølby Kirke
Ølby Kirke kl. 10:30 - 11:30
Ruth Boysen Kristiansson
14
Apr
Gudstjeneste
Borup Kirke kl. 11:00
Lis Levring
14
Apr
Koncert i Ølby
Ølby Kirke kl. 16:00 - 17:30
14
Apr
Orgelkoncert i Gørslev kirke
kl. 16:00
15
Apr
Meditation i Ølsemagle Sognegård
Ølsemagle Sognegård kl. 17:30
16
Apr
Stilletime på Højen
Højelse Kirke kl. 17:00 - 18:00
Jacob Kleofas
16
Apr
Menighedsrådsmøde i Højelse
Margrethegården kl. 18:30 - 22:00
17
Apr
Morgensang i tårnet
Ejby Kirke kl. 09:30
17
Apr
Plejehjemsgudstjeneste v/ Mette Paulin Blomgren
Ølsemagle Kirke kl. 11:00
Mette Paulin Blomgren
17
Apr
Netværksgruppen mødes
Ølsemagle Sognegård kl. 13:00
17
Apr
Bjæverskovhusene v/MBH
Bjæverskov Husene 34, 4632 Bjæverskov kl. 14:15
Maria Brink Hesel
17
Apr
Ølsemagle Ungdomskor
Ølsemagle Sognegård kl. 16:30
17
Apr
Spaghettigudstjeneste Bjæverskov v/ Maria Brink Hesel
Bjæverskov Kirke kl. 17:00
Maria Brink Hesel
18
Apr
Menighedsplejen i Højelse
Højelse Kirke kl. 09:00 - 12:00
18
Apr
Strikkefællesskab
Sognegården kl. 09:30 - 11:30
18
Apr
Plejehjemsgudstjeneste i Ølby Kirke
Ølby Kirke kl. 10:30 - 11:30
Ruth Boysen Kristiansson
18
Apr
Torsdagscafe i Højelse: Moderne pilgrimsvandring – ud i det indre
Højelse Kirke kl. 14:30 - 16:30
18
Apr
Spirekor
Ølsemagle Sognegård kl. 15:00
18
Apr
Maratonsang
Ølsemagle Sognegård kl. 15:00
18
Apr
Spaghettigudstjeneste
Borup Kirke kl. 17:00
Ebba Neimann Rasmussen
18
Apr
BUBA-kor
Ølsemagle Sognegård kl. 17:00
18
Apr
Menighedsrådsmøde
Sognegården, Kirkestræde 29, 4600 Køge kl. 19:00 - 20:00
20
Apr
Konfirmation ved Susanne Rething Jelsdorf
Herfølge Kirke kl. 10:00
Susanne Rething Jelsdorf
20
Apr
Konfirmation ved Nora Uldall Charmati
Herfølge Kirke kl. 12:00
Nora Uldall Charmati