Gå til hovedindhold
sogn.dk
provsti.dk
Holbæk Provsti
Kalender
Kontakt
Provstioplysninger
Provst og medarb.
Provstiudvalget
Sogne i provstiet
Økonomi
Det sker i provstiet
Filtrer efter:
Gudstjenester
Arrangementer
Alle
Der er ingen forestående arrangementer indtastet
April 2024
25
Apr
go´nat historie
Tølløse Kirke kl. 17:00
Ole Bach Piekut
25
Apr
Folkekor aflyst - henlagt til Beatles arrangement i fællesskab
Vipperød sognegård kl. 19:00
25
Apr
St. Bededagsaften med andagt og lune hveder kl. 19.00
Orø Kirke kl. 19:00
Kærne Foersom
25
Apr
Store bededagsaften – Beatlesgudstjeneste
Sønder Asmindrup Kirke kl. 19:00
Præst Cecilie Ahlmann Raaberg & musiker Jóannes Holm
25
Apr
St. Bededags gudstjeneste
Tveje Merløse Kirke kl. 19:00
Mette Brunshuus
26
Apr
Konfirmation Realskolen
Sankt Nikolai Kirke kl. 10:00
Marie Høgh
26
Apr
Konfirmation Realskolen
Tveje Merløse Kirke kl. 10:00
Steen Nielsen
26
Apr
Konfirmation i Nr. Jernløse Kirke
Nørre Jernløse Kirke kl. 13:00
Samuel Leth-Larsen
26
Apr
Konfirmation Realskolen
Sankt Nikolai Kirke kl. 14:00
Marie Høgh
26
Apr
Konfirmation
Søstrup Kirke kl. 14:00
Line Krogsgaard
26
Apr
Familiekirke
Kirkeladen kl. 17:00
Kim Sørensen
26
Apr
Bededag – fyraftensandagt og varme hveder
Jyderup Kirke kl. 17:00
Karin Wandall
27
Apr
Konfirmation Stenhus
Sankt Nikolai Kirke kl. 10:00
Marie Høgh og Gunder Gundersen
27
Apr
Konfirmation Stenhus
Tveje Merløse Kirke kl. 10:00
Kim Sørensen
27
Apr
Konfirmation
Tuse Kirke kl. 10:00
Pia Heegaard Lorentzen
27
Apr
Konfirmation i Nr. Jernløse Kirke
Nørre Jernløse Kirke kl. 10:00
Samuel Leth-Larsen
27
Apr
Konfirmation i Ågerup Kirke
Ågerup Kirke kl. 10:00
Jon Skjold Henriksen
27
Apr
Gudstjeneste med konfirmation
Hjembæk Kirke kl. 10:30
Asbjørn Janke Hansen
27
Apr
Konfirmation
Søstrup Kirke kl. 10:30
Line Krogsgaard
27
Apr
Konfirmation i Nr. Jernløse Kirke
Nørre Jernløse Kirke kl. 11:30
Samuel Leth-Larsen
27
Apr
Konfirmation Stenhus
Sankt Nikolai Kirke kl. 12:00
Marie Høgh og Gunder Gundersen
27
Apr
Konfirmation
Tuse Kirke kl. 12:00
Pia Heegaard Lorentzen
27
Apr
Konfirmation i Ågerup Kirke
Ågerup Kirke kl. 12:00
Jon Skjold Henriksen
27
Apr
Konfirmation i Nr. Jernløse Kirke
Nørre Jernløse Kirke kl. 13:00
Samuel Leth-Larsen
27
Apr
Koncert
Undløse Kirke kl. 15:00
28
Apr
Gudstjeneste
Jyderup Kirke kl. 09:30
Karin Wandall
28
Apr
Konfirmation Realskolen
Sankt Nikolai Kirke kl. 10:00
Marie Høgh
28
Apr
Gudstjeneste v KUF
Orø Kirke kl. 10:00
Kærne Foersom
28
Apr
Konfirmation Realskolen
Tveje Merløse Kirke kl. 10:00
Steen Nielsen
28
Apr
Højmesse m/ konfirmation
Tuse Kirke kl. 10:00
Pia Heegaard Lorentzen
28
Apr
Gudstjeneste i Ågerup Kirke v. Sara Yun Mikaelsson
Ågerup Kirke kl. 10:00
Sara Yun Mikaelsson
28
Apr
Gudstjeneste
Store Tåstrup Kirke kl. 10:00
Mads Zachodnik
28
Apr
4. s. e. påske
Gislinge Kirke kl. 10:00 - 11:00
Dorthe Thaulov
28
Apr
Gudstjeneste og kirkekaffe
Kundby Kirke kl. 10:30
Lene Wadskær
28
Apr
Gudstjeneste med konfirmation
Svinninge Kirke kl. 10:30
Asbjørn Janke Hansen
28
Apr
Gudstjeneste Kvanløse
Kvanløse Kirke kl. 10:30
Samuel Leth-Larsen
28
Apr
Konfirmation
Sønder Jernløse Kirke kl. 10:30
Line Krogsgaard
28
Apr
Gudstjeneste
Holmstrup Kirke kl. 11:00
Karin Wandall
28
Apr
Gudstjeneste m. nadver
Frydendal Kirke kl. 11:00
Karsten Bjerreskov Farup
28
Apr
Højmesse i Hørby Kirke
Hørby Kirke kl. 11:30
Dorthe Thaulov
28
Apr
Aftengudstjeneste
Ugerløse Kirke kl. 19:00
Sara Mikaelsson
28
Apr
Gudstjeneste Nr. Jernløse
Nørre Jernløse Kirke kl. 19:00
Samuel Leth-Larsen
29
Apr
Babysalmesang
Kirkeladen kl. 12:00
29
Apr
Eftermiddagscafe
sognegården kl. 13:30 - 16:00
29
Apr
Tumlingesalmesang
Kirkeladen kl. 16:00
30
Apr
Godnathistorier for børn
Sankt Nikolai Kirke kl. 17:00
Marie Høgh
30
Apr
Meditativ stund
Gislinge Kirke kl. 19:00 - 20:00
Dorthe Thaulov
Maj 2024
01
Maj
Ikonskrivning
Ugerløse Kirke kl. 09:00
01
Maj
Mændenes mødested
Graverboligen Ny Kirkevej 6 kl. 10:00
01
Maj
Babysalmesang
Sankt Nikolai Kirke kl. 10:00
01
Maj
Babysalmesang
Sankt Nikolai Kirke kl. 10:00
01
Maj
Babysalmesang
Soderup Kirke kl. 10:00
01
Maj
Babysalmesang
Vipperød sognegård kl. 10:00
01
Maj
Gudstjeneste Elmelunden
Elmelunden kl. 14:30
Afventer præst
01
Maj
Kirke-biblioteket er åbent
Ugerløse Kirke kl. 17:00
01
Maj
TIDSRUM - stillegudstjeneste kl. 17.00
Orø Kirke kl. 17:00
Kærne Foersom
02
Maj
Barselscafe
Udby Kirke kl. 10:00
02
Maj
HÅNDværkstedet
Kirkeladen kl. 10:00
02
Maj
HÅNDværkstedet
Kirkeladen kl. 10:00
02
Maj
AFLYST - Kirkedetektiver
Tveje Merløse Kirke kl. 14:00
02
Maj
Folkekor
Vipperød sognegård kl. 19:00
03
Maj
FredagsCafé - "Besøg af præst Kirsten Schmidt"
Vipperød sognegård kl. 14:00
04
Maj
Konfirmation
Ugerløse Kirke kl. 00:00
Pastor Mikaelsson
04
Maj
Konfirmation Andreasskolen og Holbæk Lilleskole
Sankt Nikolai Kirke kl. 10:00
Hanne Mejlhede
04
Maj
Konfirmation Holbæk lilleskole
Tveje Merløse Kirke kl. 10:00
Kim Sørensen
04
Maj
Konfirmation
Butterup Kirke kl. 10:00
Pia Heegaard Lorentzen
04
Maj
Konfirmation
Orø Kirke kl. 11:00
Kærne Foersom
04
Maj
Konfirmation Holbæk lilleskole
Tveje Merløse Kirke kl. 12:00
Kim Sørensen
04
Maj
Konfirmation
Butterup Kirke kl. 12:00
Pia Heegaard Lorentzen
04
Maj
4. maj gudstjeneste
Sankt Nikolai Kirke kl. 20:00
Michael Rosendal
05
Maj
Gudstjeneste Kvanløse
Kvanløse Kirke kl. 09:00
Line Krogsgaard
05
Maj
Gudstjeneste
Holmstrup Kirke kl. 09:30
Louise Joensen
05
Maj
Konfirmation
Ugerløse Kirke kl. 10:00
Sara Mikaelsson
05
Maj
Højmesse
Sankt Nikolai Kirke kl. 10:00
Michael Rosendal
05
Maj
Konfirmation Ladegårdsskolen
Tveje Merløse Kirke kl. 10:00
Mette Brunshuus & Kim Sørensen
05
Maj
Højmesse i Udby Kirke
Udby Kirke kl. 10:00
Thomas Gudbergsen
05
Maj
Højmesse
Tuse Kirke kl. 10:00
Pia Heegaard Lorentzen
05
Maj
Gudstjeneste i Sdr. Asmindrup Kirke v. Cecilie Ahlmann Raaberg
Sønder Asmindrup Kirke kl. 10:00
Cecilie Ahlmann Raaberg
05
Maj
Konfirmation
Store Tåstrup Kirke kl. 10:00
Mads Zachodnik
05
Maj
Gudstjeneste
Hjembæk Kirke kl. 10:30
Asbjørn Janke Hansen
05
Maj
Konfirmation
Gislinge Kirke kl. 10:30
Anita Obeling Kring
05
Maj
Gudstjeneste
Sønder Jernløse Kirke kl. 10:30
Line Lykke Krogsgaard
05
Maj
Gudstjeneste
Jyderup Kirke kl. 11:00
Louise Joensen
05
Maj
Gudstjeneste m. nadver og dåb
Mørkøv Kirke kl. 11:00
Karsten Bjerreskov Farup
05
Maj
Klaverkoncert m. Nazareno Feruggio (Italien) i Vipperød Sognegård
Vipperød sognegård kl. 15:00
06
Maj
Babysalmesang
Sognegården kl. 10:00
06
Maj
Babysalmesang
Kirkeladen kl. 10:00
06
Maj
Børnekor
Jyderup Kirke kl. 13:00
06
Maj
Tumlingesalmesang
Kirkeladen kl. 16:00
07
Maj
Gudstjeneste på Fjordstjernen
Fjordstjernen kl. 13:15
Mette Brunshuus
07
Maj
Studiekreds
Sankt Nikolai Kirke kl. 17:00
07
Maj
Studiekreds
Sankt Nikolai Kirke kl. 17:00
07
Maj
Hverdagsgudstjeneste
Svinninge Kirke kl. 17:00
Mette Kruse Andersen
07
Maj
Menighedsrådsmøde
Sankt Nikolai Kirke kl. 18:30
07
Maj
Omkring et flygel
Vipperød sognegård kl. 19:00
08
Maj
Babysalmesang
Sankt Nikolai Kirke kl. 10:00
08
Maj
Babysalmesang
Sankt Nikolai Kirke kl. 10:00
08
Maj
Babysalmesang
Sankt Nikolai Kirke kl. 10:00
08
Maj
Babysalmesang (copy)
Soderup Kirke kl. 10:00
08
Maj
Andagt, musik og cafehygge
Mårsø Ældrecenter kl. 13:00
Mikkel Vale