Gå til hovedindhold
sogn.dk
provsti.dk
Hedensted Provsti
Kalender
Kontakt
Provstioplysninger
Provst og medarb.
Provstiudvalget
Sogne i provstiet
Økonomi
Provstiets konsulenter
Provstiets præster
Sognenes fælles regnskabskontor
Skemaer til brug for menighedsråd
Budgetsamråd 2023 - indkaldelse
Referater fra provstiudvalgsmøder
Det sker i provstiet
Filtrer efter:
Gudstjenester
Arrangementer
Alle
Der er ingen forestående arrangementer indtastet
Marts 2024
28
Mar
Gudstjeneste - En smag af påske
Tørring Kirke kl. 17:30
Maria Bech Tuominen
28
Mar
Måltidsgudstjeneste, Skærtorsdag
Stouby Kirke kl. 17:30 - 18:30
Sara Kier Praëm
28
Mar
Gudstjeneste
Hjarnø Kirke kl. 19:00 - 20:00
Hans Ulrik Dige
28
Mar
Gudstjeneste
Langskov Kirke kl. 19:00 - 20:00
Annette Lyster-Clausen
28
Mar
Gudstjeneste i Hvirring Kirke
Hvirring Kirke kl. 19:00 - 20:00
Vibeke Fosgerau
28
Mar
Skærtorsdag / Aftengudstjeneste m. let traktement bagefter
Nebsager Kirke kl. 19:00
Helle Glerup
28
Mar
Skærtorsdag
Øster Snede Kirke kl. 19:00 - 20:30
Søren Aalbæk Rønn
28
Mar
Skærtorsdag
Løsning Kirke kl. 19:00
Sune Skjold Skarsholm
28
Mar
Gudstjeneste i Vrigsted Kirke
Vrigsted Kirke kl. 19:00 - 20:00
Rikke Mai
28
Mar
Skærtorsdag
Ølsted Kirke kl. 19:30 - 20:30
Jens Braüner Hansen
28
Mar
Skærtorsdag
Urlev Kirke kl. 19:30
Klaus Meyer Apelgren
29
Mar
Gudstjeneste (Unold) Klakring Kirke
Klakring Kirke kl. 09:00 - 10:00
Jan Unold
29
Mar
Langfredag
Korning Kirke kl. 09:00
Sune Skjold Skarsholm
29
Mar
Højmesse
Glud Kirke kl. 10:30 - 11:30
Hans Ulrik Dige
29
Mar
Langfredag
Ølsted Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jens Braüner Hansen
29
Mar
Gudstjeneste
Uldum Kirke kl. 10:30 - 11:30
Annette Lyster-Clausen
29
Mar
Gudstjeneste
Hedensted Kirke kl. 10:30
Annemette Hou
29
Mar
Langfredags musikgudstjeneste i Hornborg Kirke
Hornborg Kirke kl. 10:30 - 11:30
Vibeke Fosgerau
29
Mar
Gudstjeneste (Unold) Juelsminde Kirke
Juelsminde Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jan Unold
29
Mar
Langfredag liturgisk gudstjeneste
Stenderup Kirke kl. 10:30
Helle Glerup
29
Mar
Højmesse
Øster Snede Kirke kl. 10:30 - 12:00
Søren Aalbæk Rønn
29
Mar
Langfredag
Løsning Kirke kl. 10:30
Sune Skjold Skarsholm
29
Mar
Gudstjeneste i Barrit Kirke
Barrit Kirke kl. 10:30 - 11:30
Rikke Mai
29
Mar
Langfredag
Ørum Kirke kl. 10:30
Klaus Meyer Apelgren
29
Mar
Langfredag
Klejs Kirke kl. 10:30
Michael Hessellund Larsen
29
Mar
Gudstjeneste, Langfredag
Hornum Kirke kl. 14:00 - 15:00
Sara Kier Praëm
29
Mar
Gudstjeneste
Tørring Kirke kl. 21:00
Janus Kirk Faaborg
31
Mar
Gudstjeneste
Hjarnø Kirke kl. 09:00 - 10:00
Hans Ulrik Dige
31
Mar
Gudstjeneste
Langskov Kirke kl. 09:00 - 10:00
Annette Lyster-Clausen
31
Mar
Gudstjeneste
Store Dalby Kirke kl. 09:00
Michael Høj
31
Mar
Gudstjeneste
Linnerup Kirke kl. 09:00
Maria Bech Tuominen
31
Mar
Påskegudstjeneste i Hornborg Kirke
Hornborg Kirke kl. 09:00 - 10:00
Vibeke Fosgerau
31
Mar
Gudstjeneste (Dykær) As Kirke
As Kirke kl. 09:00 - 10:00
Marianne Dykær
31
Mar
Påskedag / Gudstjeneste
Bjerre Kirke kl. 09:00
Lars Motzfeldt Nielsen
31
Mar
Påskedag
Ørum Kirke kl. 09:00
Klaus Meyer Apelgren
31
Mar
Højmesse
Glud Kirke kl. 10:30 - 11:30
Hans Ulrik Dige
31
Mar
Påskedag
Ølsted Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jens Braüner Hansen
31
Mar
Gudstjeneste
Uldum Kirke kl. 10:30 - 11:30
Annette Lyster-Clausen
31
Mar
Højmesse
Hedensted Kirke kl. 10:30
Michael Høj
31
Mar
Gudstjeneste
Tørring Kirke kl. 10:30
Janus Kirk Faaborg
31
Mar
Gudstjeneste
Aale Kirke kl. 10:30
Maria Bech Tuominen
31
Mar
Højmesse, Påskedag
Stouby Kirke kl. 10:30 - 11:30
Sara Kier Praëm
31
Mar
Gudstjeneste i Hvirring Kirke
Hvirring Kirke kl. 10:30 - 11:30
Vibeke Fosgerau
31
Mar
Gudstjeneste (Dykær) Klakring Kirke
Klakring Kirke kl. 10:30 - 11:30
Marianne Dykær
31
Mar
Gudstjeneste (Unold) Juelsminde Kirke
Juelsminde Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jan Unold
31
Mar
Påskedag / Højmesse
Nebsager Kirke kl. 10:30
Lars Motzfeldt Nielsen
31
Mar
Højmesse
Øster Snede Kirke kl. 10:30 - 12:00
Søren Aalbæk Rønn
31
Mar
Påskedag
Korning Kirke kl. 10:30
Sune Skjold Skarsholm
31
Mar
Påskedag
Løsning Kirke kl. 10:30
Filip Torp Kildeholm
31
Mar
Gudstjeneste i Barrit Kirke
Barrit Kirke kl. 10:30 - 11:30
Rikke Mai
31
Mar
Påskedag
Daugård Kirke kl. 10:30
Klaus Meyer Apelgren
31
Mar
Påskedag
Rårup Kirke kl. 10:30
Michael Hessellund Larsen
31
Mar
Gudstjeneste
Hammer Kirke kl. 18:30
Janus Kirk Faaborg
April 2024
01
Apr
Anden påskedag
Løsning Kirke kl. 09:00
Filip Torp Kildeholm
01
Apr
Gå-gudstjeneste, Anden påskedag
Hornum Kirke kl. 10:30 - 11:30
Sara Kier Praëm
01
Apr
Gudstjeneste i Hornborg Kirke
Hornborg Kirke kl. 10:30 - 11:30
Vibeke Fosgerau
01
Apr
Gudstjeneste (Unold) As Kirke
As Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jan Unold
01
Apr
Anden påskedag / Højmesse
Stenderup Kirke kl. 10:30
Lars Motzfeldt Nielsen
01
Apr
Højmesse
Store Dalby Kirke kl. 10:30
Helene Vinther Emdal Hay
01
Apr
Højmesse
Øster Snede Kirke kl. 10:30 - 12:00
Søren Aalbæk Rønn
01
Apr
Anden påskedag
Korning Kirke kl. 10:30
Filip Torp Kildeholm
01
Apr
Anden påskedag
Urlev Kirke kl. 10:30
Klaus Meyer Apelgren
01
Apr
Anden påskedag
Skjold Kirke kl. 10:30
Michael Hessellund Larsen
01
Apr
Gudstjeneste
Glud Kirke kl. 16:00 - 17:00
Hans Ulrik Dige
01
Apr
Lyden af påske
Aale Kirke kl. 19:00
Maria Bech Tuominen
06
Apr
Dåbsgudstjeneste
Hedensted Kirke kl. 10:00
Annemette Hou Nielsen
06
Apr
Konfirmation
Hammer Kirke kl. 10:30
Janus Kirk Faaborg
07
Apr
Gudstjeneste
Glud Kirke kl. 09:00 - 10:00
Rikke Mai
07
Apr
Konfirmation
Bjerre Kirke kl. 09:00
Helle Glerup
07
Apr
Gudstjeneste
Hedensted Kirke kl. 09:00
Jens Henrik Kristiansen
07
Apr
Gudstjeneste i Hvirring Kirke
Hvirring Kirke kl. 09:00 - 10:00
Annette Lyster-Clausen
07
Apr
Gudstjeneste (Dykær) Klakring Kirke
Klakring Kirke kl. 09:00 - 10:00
Marianne Dykær
07
Apr
1. s. e. påske
Korning Kirke kl. 09:00
Sune Skjold Skarsholm
07
Apr
1. s. e. påske
Daugård Kirke kl. 09:00
Klaus Meyer Apelgren
07
Apr
Gudstjeneste
Langskov Kirke kl. 10:30 - 11:30
Annette Lyster-Clausen
07
Apr
Højmesse
Store Dalby Kirke kl. 10:30
Jens Henrik Kristiansen
07
Apr
Højmesse, 1.s.e. påske
Stouby Kirke kl. 10:30 - 11:30
Sara Kier Praëm
07
Apr
Gudstjeneste (Dykær) Juelsminde Kirke
Juelsminde Kirke kl. 10:30 - 11:30
Marianne Dykær
07
Apr
Familiegudstjeneste
Øster Snede Kirke kl. 10:30 - 12:00
Søren Aalbæk Rønn
07
Apr
1. s. e. påske
Løsning Kirke kl. 10:30
Sune Skjold Skarsholm
07
Apr
Gudstjeneste i Vrigsted Kirke
Vrigsted Kirke kl. 10:30 - 11:30
Rikke Mai
07
Apr
1. s. e. påske
Ørum Kirke kl. 10:30
Klaus Meyer Apelgren
07
Apr
1. s. e. påske
Klejs Kirke kl. 10:30
Michael Hessellund Larsen
07
Apr
Konfirmation
Stenderup Kirke kl. 11:00
Helle Glerup
08
Apr
Nederbylund
Nederbylund kl. 10:30
Janus Kirk Faaborg
09
Apr
Spaghettigudstjeneste
Korning Kirke kl. 16:30
13
Apr
Konfirmation
Tørring Kirke kl. 10:30
Janus Kirk Faaborg
14
Apr
Gudstjeneste
Uldum Kirke kl. 09:00 - 10:00
Annette Lyster-Clausen
14
Apr
Gudstjeneste
Aale Kirke kl. 09:00
Maria Bech Tuominen
14
Apr
Gudstjeneste i Hornborg Kirke
Hornborg Kirke kl. 09:00 - 10:00
Vibeke Fosgerau
14
Apr
Konfirmation
Nebsager Kirke kl. 09:00
Lars Motzfeldt Nielsen
14
Apr
Gudstjeneste (Unold) As Kirke
As Kirke kl. 09:00 - 10:00
Jan Unold
14
Apr
2. s. e. påske
Løsning Kirke kl. 09:00
Filip Torp Kildeholm
14
Apr
Gudstjeneste i Barrit Kirke
Barrit Kirke kl. 09:00 - 10:00
Ulrik Dige
14
Apr
2. s. e. påske
Urlev Kirke kl. 09:00
Klaus Meyer Apelgren
14
Apr
Gudstjeneste
Langskov Kirke kl. 10:30 - 11:30
Annette Lyster-Clausen
14
Apr
2. s. e. påske
Ølsted Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jens Braüner Hansen
14
Apr
Højmesse
Hedensted Kirke kl. 10:30
Annemette Hou
14
Apr
Gudstjeneste
Linnerup Kirke kl. 10:30
Maria Bech Tuominen
14
Apr
Højmesse, 2.s.e. påske
Hornum Kirke kl. 10:30 - 11:30
Sara Kier Praëm