Gå til hovedindhold
sogn.dk
provsti.dk
Hedensted Provsti
Kalender
Kontakt
Provstioplysninger
Provst og medarb.
Provstiudvalget
Sogne i provstiet
Økonomi
Provstiets konsulenter
Provstiets præster
Sognenes fælles regnskabskontor
Skemaer til brug for menighedsråd
Budgetsamråd 2023 - indkaldelse
Referater fra provstiudvalgsmøder
Det sker i provstiet
Filtrer efter:
Gudstjenester
Arrangementer
Alle
Der er ingen forestående arrangementer indtastet
April 2024
25
Apr
Fyraftensgudstjeneste, Bededagsaften
Hornum Kirke kl. 17:00 - 18:30
Sara Kier Praëm
25
Apr
Bededagsaften
Løsning Kirke kl. 17:00
Filip Torp Kildeholm
25
Apr
Aftengudstjeneste - og varme hveder
Store Dalby Kirke kl. 19:00
Jens Henrik Kristiansen
25
Apr
Bededagsaften
Rårup Kirke kl. 19:00
Michael Hessellund Larsen
25
Apr
Bededagsaften
Korning Kirke kl. 19:00
Filip Torp Kildeholm
26
Apr
Konfirmation
Linnerup Kirke kl. 09:00
Maria Bech Tuominen
26
Apr
Gudstjeneste (Unold) Juelsminde Kirke
Juelsminde Kirke kl. 09:00 - 10:00
Jan Unold
26
Apr
Konfirmation
Hedensted Kirke kl. 10:30
Helene Hay
26
Apr
Konfirmation
Aale Kirke kl. 11:00
Maria Bech Tuominen
26
Apr
Aftengudstjeneste
Øster Snede Kirke kl. 19:30 - 21:00
Søren Aalbæk Rønn
27
Apr
Konfirmation (C-klasse)
Hedensted Kirke kl. 09:00
Annemette Hou
27
Apr
Konfirmation
Uldum Kirke kl. 09:30 - 10:30
Annette Lyster-Clausen
27
Apr
Konfirmation i Hvirring Kirke
Hvirring Kirke kl. 09:30 - 10:30
Vibeke Fosgerau
27
Apr
Konfirmation
Rårup Kirke kl. 10:30
Michael Hessellund Larsen
27
Apr
Konfirmation
Langskov Kirke kl. 11:00 - 12:00
Annette Lyster-Clausen
27
Apr
Konfirmation (D-klasse)
Hedensted Kirke kl. 11:00
Michael Høj
27
Apr
Konfirmation
Aale Kirke kl. 11:00
Maria Bech Tuominen
27
Apr
Konfirmation i Hvirring Kirke
Hvirring Kirke kl. 11:00 - 12:00
Vibeke Fosgerau
28
Apr
Konfirmation (A-klasse)
Hedensted Kirke kl. 09:00
Klaus Meyer Apelgren
28
Apr
Fromesse, 4.s.e. påske
Hornum Kirke kl. 09:00 - 10:00
Michael Hessellund
28
Apr
Gudstjeneste
Nebsager Kirke kl. 09:00
Lars Motzfeldt Nielsen
28
Apr
Konfirmation (Dykær) Juelsminde Kirke
Juelsminde Kirke kl. 09:00 - 10:00
Marianne Dykær
28
Apr
4. s. e. påske
Korning Kirke kl. 09:00
Filip Torp Kildeholm
28
Apr
Konfirmationsgudstjeneste
Ølsted Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jens Braüner Hansen
28
Apr
Gudstjeneste
Tørring Kirke kl. 10:30
Janus Kirk Faaborg
28
Apr
Konfirmation i Hornborg Kirke
Hornborg Kirke kl. 10:30 - 11:30
Vibeke Fosgerau
28
Apr
Højmesse
Bjerre Kirke kl. 10:30
Lars Motzfeldt Nielsen
28
Apr
Højmesse
Øster Snede Kirke kl. 10:30 - 12:00
Søren Aalbæk Rønn
28
Apr
4. s. e. påske
Løsning Kirke kl. 10:30
Filip Torp Kildeholm
28
Apr
Gudstjeneste i Barrit Kirke
Barrit Kirke kl. 10:30 - 11:30
Rikke Mai
28
Apr
4. s. e. påske
Skjold Kirke kl. 10:30
Michael Hessellund Larsen
28
Apr
Konfirmation
Glud Kirke kl. 10:30 - 11:30
Hans Ulrik Dige
28
Apr
Konfirmation (B-klasse)
Hedensted Kirke kl. 11:00
Helene Hay
28
Apr
Konfirmation (Unold) Juelsminde Kirke
Juelsminde Kirke kl. 11:00 - 12:00
Jan Unold
28
Apr
4. s. e. påske
Urlev Kirke kl. 11:00
Klaus Meyer Apelgren
28
Apr
Gudstjeneste
Hammer Kirke kl. 18:30
Janus Kirk Faaborg
28
Apr
Gudstjeneste
Hjarnø Kirke kl. 19:00 - 20:00
Hans Ulrik Dige
30
Apr
Spaghetti gudstjeneste
Løsning Kirke kl. 16:30
Filip Torp Kildeholm
Maj 2024
04
Maj
Konfirmation: G3&O3 Løsning Skole
Løsning Kirke kl. 09:00
Sune Skjold Skarsholm
04
Maj
Konfirmation: Bøgballe Friskole
Løsning Kirke kl. 11:00
Filip Torp Kildeholm
05
Maj
Gudstjeneste
Hedensted Kirke kl. 09:00
Jens Henrik Kristiansen
05
Maj
Konfirmation
Øster Snede Kirke kl. 09:00 - 10:00
Søren Aalbæk Rønn
05
Maj
Konfirmation: Løsning Skole
Løsning Kirke kl. 09:00
Sune Skjold Skarsholm
05
Maj
5. s. e. påske
Klejs Kirke kl. 09:00
Sara Kier Praëm
05
Maj
Gudstjeneste
Stenderup Kirke kl. 09:00
Helle Glerup
05
Maj
Gudstjeneste
Linnerup Kirke kl. 09:00
Maria Bech Tuominen
05
Maj
Konfirmationsgudstjeneste i Barrit Kirke
Barrit Kirke kl. 09:30 - 10:30
Rikke Mai
05
Maj
Konfirmation
Ørum Kirke kl. 09:30
Klaus Meyer Apelgren
05
Maj
Højmesse
Store Dalby Kirke kl. 10:30
Jens Henrik Kristiansen
05
Maj
Konfirmation, 5.s.e. påske
Stouby Kirke kl. 10:30 - 11:30
Sara Kier Praëm
05
Maj
Festlig fælles gudstjeneste i Hornborg Kirke for begge sogne. Efter gudstjenesten er der kaffe og kage
Hornborg Kirke kl. 10:30 - 11:30
Vibeke Fosgerau
05
Maj
Højmesse
Nebsager Kirke kl. 10:30
Helle Glerup
05
Maj
Konfirmation (Unold) As Kirke
As Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jan Unold
05
Maj
Højmesse
Glud Kirke kl. 10:30 - 11:30
Hans Ulrik Dige
05
Maj
Gudstjeneste
Aale Kirke kl. 10:30
Maria Bech Tuominen
05
Maj
Gudstjeneste
Sindbjerg Kirke kl. 10:30
Helga Døssing Bendfeldt
05
Maj
Konfirmation
Øster Snede Kirke kl. 11:00 - 12:00
Søren Aalbæk Rønn
05
Maj
Konfirmation
Korning Kirke kl. 11:00
Sune Skjold Skarsholm
05
Maj
Konfirmation: Løsning Skole
Løsning Kirke kl. 11:00
Filip Torp Kildeholm
05
Maj
Konfirmationsgudstjeneste i Barrit kirke
Barrit Kirke kl. 11:00 - 12:00
Rikke Mai
05
Maj
Konfirmation
Daugård Kirke kl. 11:00
Klaus Meyer Apelgren
05
Maj
Alsang-Fredsgudstjeneste
Langskov Kirke kl. 17:00 - 18:00
Annette Lyster-Clausen
05
Maj
Gudstjeneste
Tørring Kirke kl. 19:00
Maria Bech Tuominen
09
Maj
Gudstjeneste (Dykær) Klakring Kirke
Klakring Kirke kl. 09:00 - 10:00
Marianne Dykær
09
Maj
Kristi himmelfarts dag
Løsning Kirke kl. 09:00
Sune Skjold Skarsholm
09
Maj
Gudstjeneste
Glud Kirke kl. 09:00 - 10:00
Hans Ulrik Dige
09
Maj
Gudstjeneste
Uldum Kirke kl. 10:30 - 11:30
Annette Lyster-Clausen
09
Maj
Kristi himmelfarts dag
Ølsted Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jens Braüner Hansen
09
Maj
Højmesse
Hedensted Kirke kl. 10:30
Michael Høj
09
Maj
Kristi Himmelfart / Højmesse
Bjerre Kirke kl. 10:30
Lars Motzfeldt Nielsen
09
Maj
Gudstjeneste (Dykær) Juelsminde Kirke
Juelsminde Kirke kl. 10:30 - 11:30
Marianne Dykær
09
Maj
Højmesse
Øster Snede Kirke kl. 10:30 - 12:00
Søren Aalbæk Rønn
09
Maj
Gudstjeneste i Vrigsted Kirke
Vrigsted Kirke kl. 10:30 - 11:30
Rikke Mai
09
Maj
Kristi himmelfarts dag
Daugård Kirke kl. 10:30
Klaus Meyer Apelgren
09
Maj
Kristi himmelfarts dag
Rårup Kirke kl. 10:30
Michael Hessellund Larsen
09
Maj
Højmesse
Hjarnø Kirke kl. 10:30 - 11:30
Hans Ulrik Dige
09
Maj
Højmesse, Kristi himmelfarts dag
Stouby Kirke kl. 10:30 - 11:30
Sara Kier Praëm
09
Maj
Gudstjeneste
Tørring Kirke kl. 10:30
Janus Kirk Faaborg
12
Maj
Gudstjeneste
Uldum Kirke kl. 09:00 - 10:00
Vibeke Fosgerau
12
Maj
Gudstjeneste
Langskov Kirke kl. 09:00 - 10:00
Annette Lyster-Clausen
12
Maj
Gudstjeneste
Nebsager Kirke kl. 09:00
Helle Glerup
12
Maj
6. s. e. påske
Korning Kirke kl. 09:00
Sune Skjold Skarsholm
12
Maj
6. s. e. påske
Ørum Kirke kl. 09:00
Jens Braüner Hansen
12
Maj
6. s. e. påske
Skjold Kirke kl. 09:00
Sara Kier Praëm
12
Maj
Gudstjeneste
Glud Kirke kl. 09:00 - 10:00
Rikke Mai
12
Maj
Konfirmation
Øster Snede Kirke kl. 10:00 - 11:00
Søren Aalbæk Rønn
12
Maj
6. s. e. påske
Ølsted Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jens Braüner Hansen
12
Maj
Højmesse
Hedensted Kirke kl. 10:30
Jens Henrik Kristiansen
12
Maj
Gudstjeneste i Hvirring Kirke
Hvirring Kirke kl. 10:30 - 11:30
Vibeke Fosgerau
12
Maj
Højmesse
Stenderup Kirke kl. 10:30
Helle Glerup
12
Maj
Konfirmation (Dykær) Klakring Kirke
Klakring Kirke kl. 10:30 - 11:30
Marianne Dykær
12
Maj
6. s. e. påske
Løsning Kirke kl. 10:30
Sune Skjold Skarsholm
12
Maj
Gudstjeneste i Barrit Kirke
Barrit Kirke kl. 10:30 - 11:30
Rikke Mai
12
Maj
Højmesse, 6.s.e. påske
Hornum Kirke kl. 10:30 - 11:30
Sara Kier Praëm
12
Maj
Gudstjeneste
Tørring Kirke kl. 10:30
Janus Kirk Faaborg
13
Maj
Nederbylund
Nederbylund kl. 10:30
Janus Kirk Faaborg
16
Maj
Gudstjeneste på Nedergården
Plejehjemmet Nedergården kl. 14:30 - 15:30
Annette Lyster-Clausen
18
Maj
Dåbsgudstjeneste
Hedensted Kirke kl. 10:00
Annemette Hou
19
Maj
Gudstjeneste
Uldum Kirke kl. 09:00 - 10:00
Annette Lyster-Clausen
19
Maj
Gudstjeneste
Store Dalby Kirke kl. 09:00
Annemette Hou