Gå til hovedindhold
sogn.dk
provsti.dk
Frederikssund Provsti
Kalender
Kontakt
Provstioplysninger
Provst og medarb.
Provstiudvalget
Sogne i provstiet
Økonomi
Det sker i provstiet
Filtrer efter:
Gudstjenester
Arrangementer
Alle
Der er ingen forestående arrangementer indtastet
Marts 2024
29
Mar
Gudstjeneste
Udlejre Kirke kl. 15:00
Marianne Fries Jørgensen
31
Mar
Påskedag - fromesse
Krogstrup Kirke kl. 09:00
Ole Hansen
31
Mar
Påskedag - fromesse
Krogstrup Kirke kl. 09:00
Ole Hansen
31
Mar
Påskegudstjeneste
Snostrup Kirke kl. 09:00
Mikkel Stub
31
Mar
Trompetspil fra tårnets top!
Slagslunde Kirke kl. 09:40
31
Mar
Højmesse Påskedag i Stenløse Kirke
Stenløse Kirke kl. 10:00
Anders B. Gadegaard
31
Mar
Højmesse Påskedag i Veksø Kirke
Veksø Kirke kl. 10:00
Jes H. Høck
31
Mar
Påskehøjmesse
Islebjerg Kirke kl. 10:00
Christina Holten Mølgaard
31
Mar
Gudstjeneste, Påskedag
Frederikssund Kirke kl. 10:00 - 11:00
Helle Christiansen
31
Mar
Påskedag v. Louise Vendelbo-Gjerløv
Slangerup Kirke kl. 10:00 - 10:30
Louise Eleonora Vendelbo-Gjerløv
31
Mar
Påskedag gudstjeneste i Slagslunde Kirke ved Malene Graeser-Greve
Slagslunde Kirke kl. 10:00
Malene Graeser-Greve
31
Mar
Påskedag
Kyndby Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
31
Mar
Påskedag
Kyndby Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
31
Mar
Påskedag i Selsø kirke v. Victor Graeser-Greve
Selsø Kirke kl. 10:00
Victor Graeser-Greve
31
Mar
Påskedag
Jørlunde Kirke kl. 10:00
Lasse Thorman Madsen
31
Mar
Påskegudstjeneste i Ledøje kirke
Ledøje Kirke kl. 10:30
Pastor Brian K. Schønberg
31
Mar
Gudstjeneste i Smørum Kirke
Smørum Kirke kl. 10:30
Peter Otken
31
Mar
Påskegudstjeneste Græse
Græse Kirke kl. 10:30 - 11:30
Anders Niemeier Lindegaard
31
Mar
Påskegudstjeneste
Oppe Sundby Kirke kl. 10:30
Mikkel Stub
31
Mar
Højmesse ved Jakob Holm Påskegudstjeneste
Skibby Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jakob Holm
31
Mar
Påskedagsgudstjeneste!!!
Vellerup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mikkel Højholt
31
Mar
Gudstjeneste i Draaby Kirke med dåb og kirkekaffe
Draaby Kirke kl. 11:00 - 12:00
Bettina Niemann Krarup
31
Mar
Gudstjeneste i Skoven Kirke med kirkekaffe
Skoven Kirke kl. 11:00 - 12:00
Malene Hasberg Kjær
31
Mar
Højmesse
Ølstykke Kirke kl. 11:00
Bo Sonn
April 2024
01
Apr
2. Påskedag - Påskevandring med Islebjerg
Kirkeladen kl. 09:00 - 12:30
Anders Niemeier Lindegaard
01
Apr
Højmesse 2. Påskedag - Stenløse Kirke
Stenløse Kirke kl. 10:00
Eskil S. Dickmeiss
01
Apr
Gudstjeneste 2. påskedag
Frederikssund Kirke kl. 10:00 - 11:00
Thomas Munk Rønberg
01
Apr
2.påskedag v. Klaus Meisner
Slangerup Kirke kl. 10:00 - 10:30
Klaus Georg Meisner
01
Apr
2. Påskedag gudstjeneste i Slagslunde Kirke ved Malene Graeser-Greve
Slagslunde Kirke kl. 10:00
Malene Graeser-Greve
01
Apr
Anden påskedag
Kyndby Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
01
Apr
Anden påskedag
Kyndby Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
01
Apr
2. påskedag i SLANGERUP KIRKE
Jørlunde Kirke kl. 10:00
Klaus Meisner
01
Apr
Anden påskedag i Skuldelev kirke v. Victor Graeser-Greve
Skuldelev Kirke kl. 10:00
Victor Graeser-Greve
01
Apr
2. Påskedagsgudstjeneste i Ledøje kirke
Ledøje Kirke kl. 10:30
Pastor Brian K. Schønberg
01
Apr
Gudstjeneste i Gerlev Kirke med kirkekaffe
Gerlev Kirke kl. 11:00 - 12:00
Birgit Svendsen
01
Apr
Højmesse
Udlejre Kirke kl. 11:00
Charlotte Ustrup
01
Apr
2. Påskedagsgudstjeneste
Oppe Sundby Kirke kl. 11:30
Sylvester Roepstorff
01
Apr
Nørkle Café Aflyst pga. påske
Konfirmandhuset kl. 13:00
02
Apr
Morgenbøn i Overkirken
Ledøje Kirke kl. 08:30
Mads Peter Weng
02
Apr
Just Walk - v. Udlejre kirke, ca. 8 km i Nordskoven (v. Jægerspris)
Diverse kl. 13:00
02
Apr
Litteraturkreds
Slangerup Kirke kl. 17:00 - 18:00
02
Apr
Voksenkor
Slangerup Kirke kl. 19:00 - 21:00
02
Apr
Læsningsgudstjeneste i Overkirken
Ledøje Kirke kl. 19:00
Pastor Mads Weng
03
Apr
Bibelstudiekreds
Konfirmandhuset kl. 09:00
03
Apr
Babysalmesang
Oppe Sundby Sognehus kl. 10:00
03
Apr
Fællessang og legestue på Porsebakken
Porsebakken kl. 10:30
Peter Otken
03
Apr
Plejehjems gudstjeneste v. Klaus Meisner
Slangerup Kirke kl. 13:30 - 14:00
Klaus Georg Meisner
03
Apr
Kirkekor
Oppe Sundby Kirke kl. 15:30
03
Apr
Pontoppidan foredrag: ”Om det religiøse, handler hele mit forfatterskab.” ved sognepræst Ole Bach Piekut
Sognegård kl. 19:00
03
Apr
Håndarbejdscafé
Rytterskolen kl. 19:30
04
Apr
Familiegudstjeneste
Ferslev Kirke kl. 17:00 - 17:30
Mikkel Højholt
04
Apr
Orgelkoncert v/ organist Adrija Everse
Jørlunde Kirke kl. 19:00
05
Apr
Åben fredag
Præstegården Kirkegade 7 kl. 10:00 - 12:00
05
Apr
Koncert med vokalensemblet ÆTLA
Slagslunde Kirke kl. 19:00
07
Apr
Gudstjeneste
Snostrup Kirke kl. 09:00
Sylvester Roepstorff
07
Apr
1. søndag efter påske: Gudstjeneste i Selsø kirke v. Ole Hansen
Selsø Kirke kl. 09:00
Ole Hansen
07
Apr
Gudstjeneste i Gerlev Kirke
Gerlev Kirke kl. 09:30 - 10:30
Malene Hasberg Kjær
07
Apr
Højmesse
Ølstykke Kirke kl. 09:30
Elisabeth Stage
07
Apr
Højmesse i Veksø kirke
Veksø Kirke kl. 10:00
Stine-Helene Riedel
07
Apr
Gudstjeneste 1. dåb
Frederikssund Kirke kl. 10:00 - 11:00
Lotte Nysted
07
Apr
Gudstjeneste i Slagslunde Kirke ved Christian Gottlieb
Slagslunde Kirke kl. 10:00
Christian Gottlieb
07
Apr
1. s. e. påske
Krogstrup Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
07
Apr
1. s. e. påske
Krogstrup Kirke kl. 10:00
Ole Hansen
07
Apr
Højmesse v. Klaus Meiser
Slangerup Kirke kl. 10:00 - 10:30
Klaus Georg Meisner
07
Apr
Højmesse
Jørlunde Kirke kl. 10:00
Lasse Thorman Madsen
07
Apr
Gudstjeneste
Oppe Sundby Kirke kl. 10:30
Sylvester Roepstorff
07
Apr
Gospel Gudstjeneste
Kirkeladen kl. 10:30 - 11:30
Anders Niemeier Lindegaard
07
Apr
Højmesse med dåb ved Mikkel Højholt
Skibby Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mikkel Højholt
07
Apr
Højmesse i Ledøje kirke
Ledøje Kirke kl. 10:30
Sognepræst Mads Weng
07
Apr
Gudstjeneste i Skoven Kirke med dåb og kirkekaffe
Skoven Kirke kl. 11:00 - 12:00
Malene Hasberg Kjær
07
Apr
Højmesse
Udlejre Kirke kl. 11:00
Elisabeth Stage
07
Apr
Repair Café
Jørlunde Kirke kl. 12:00
07
Apr
Eftermiddags gudstjeneste i Stenløse Kirke
Stenløse Kirke kl. 16:00
Jes H. Høck
08
Apr
Akademiet
Smørum Kirke kl. 13:00
09
Apr
Morgenbøn i Overkirken
Ledøje Kirke kl. 08:30
Mads Peter Weng
09
Apr
Just Walk - Udlejre
Diverse kl. 13:00
09
Apr
Just Walk - v. Ølstykke kirke
Diverse kl. 13:00
09
Apr
OS i Mandeklubben
Oppe Sundby Sognehus kl. 17:30
09
Apr
Sangaften
Præstegården Kirkegade 7 kl. 19:00 - 21:00
10
Apr
Babysalmesang
Oppe Sundby Sognehus kl. 10:00
10
Apr
Babysalmesang i Slagslunde kirke
Slagslunde Kirke kl. 10:00
10
Apr
Fællessang på Porsebakken
Porsebakken kl. 10:30
Peter Otken
10
Apr
Kirkekor
Oppe Sundby Kirke kl. 15:30
11
Apr
SYNG! lidt bedre i Slagslunde Kirke
Slagslunde Kirke kl. 19:00
11
Apr
Sene Stunder
Vellerup Kirke kl. 20:30 - 21:00
Mikkel Højholt
12
Apr
Fredagscafé, Bedemand Knud Larsen
Præstegården, Kirkegade 7, 3600 Frederikssund kl. 14:00 - 16:00
13
Apr
Højskoledag 2024
Oppe Sundby Sognehus kl. 09:00
13
Apr
KANT - Teater for børn
Ølstykke Sognecenter salen kl. 14:00
14
Apr
2. s. e. påske
Kyndby Kirke kl. 09:00
14
Apr
2. s. e. påske
Kyndby Kirke kl. 09:00
14
Apr
Gudstjeneste
Oppe Sundby Kirke kl. 09:00
Mikkel Stub
14
Apr
Morgengudstjeneste Græse
Græse Kirke kl. 09:00 - 10:00
Christina Holten Mølgaard
14
Apr
Gudstjeneste i Skoven Kirke
Skoven Kirke kl. 09:30 - 10:30
Birgit Svendsen
14
Apr
Højmesse
Ølstykke Kirke kl. 09:30
Marianne Fries Jørgensen
14
Apr
Højmesse i Stenløse kirke
Stenløse Kirke kl. 10:00
Jes H. Høck
14
Apr
Højmesse i Veksø kirke
Veksø Kirke kl. 10:00
Anders B. Gadegaard
14
Apr
Familiegudstjeneste
Frederikssund Kirke kl. 10:00 - 11:00
Thomas Munk Rønberg
14
Apr
Gudstjeneste med dåb i Slagslunde Kirke ved Malene Graeser-Greve
Slagslunde Kirke kl. 10:00
Malene Graeser-Greve
14
Apr
Højmesse v. Louise Vendelbo-Gjerløv
Slangerup Kirke kl. 10:00 - 10:30
Louise Eleonora Vendelbo-Gjerløv
14
Apr
Højmesse
Jørlunde Kirke kl. 10:00
Lasse Thorman Madsen