Gå til hovedindhold
sogn.dk
provsti.dk
Aalborg Østre Provsti
Kalender
Kontakt
Provstioplysninger
Provst og medarb.
Provstiudvalget
Sogne i provstiet
Økonomi
Reserve 2024 - Puljer
Referater
Provstiudvalgsmøder
Budgetudvalg
Budgetsamråd
Databeskyttelse
Det sker i provstiet
Filtrer efter:
Gudstjenester
Arrangementer
Alle
Der er ingen forestående arrangementer indtastet
Marts 2024
28
Mar
Højmesse - Skærtorsdag
Skalborg Kirke kl. 10:00
Heine Hansen
28
Mar
Skærtorsdag - Højmesse i Rørdal Kirke
Rørdal Kirke kl. 10:00
Maiko Miyamoto
28
Mar
Gudstjeneste
Gunderup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Lene Elisabeth Riger-Kusk
28
Mar
Gudstjeneste - Skærtorsdag
Komdrup Kirke kl. 10:30
Niels Peter Gadegård Gubi
28
Mar
Skærtorsdag, Gudstjeneste i Gug kirke & fællesspisning i sognesalen
Gug Kirke kl. 17:00
Line Vesterlund
28
Mar
Skærtorsdagsgudstjeneste i Sejlflod Kirke
Sejlflod Kirke kl. 17:00
Karen Søe Pedersen
28
Mar
Skærtorsdag med spisning i kirken
Klarup Kirke kl. 17:00
Christian Grund Sørensen
28
Mar
Skærtorsdag m. måltid
Dokkedal Kirke kl. 18:00
Viggo Jacobsen
28
Mar
Gudstjeneste
Gistrup Kirke kl. 19:00 - 20:00
Ejnar Grønlund
28
Mar
Gudstjeneste
Nøvling Kirke kl. 19:00 - 20:00
Lene Elisabeth Riger-Kusk
28
Mar
Skærtorsdagsgudstjeneste med spisning i Gudum kl. 19:00
Gudum Kirke kl. 19:00 - 20:30
Jan Brogaard
29
Mar
Gudstjeneste
Nøvling Kirke kl. 09:00 - 10:00
Mette Nøhr Shaw
29
Mar
Langfredagsgudstjeneste i Storvorde Kirke
Storvorde Kirke kl. 09:00
Jan Brogaard
29
Mar
Langfredag - Liturgisk gudstjeneste
Skalborg Kirke kl. 10:00
Christian Bjørn Krüger
29
Mar
Langfredagsgudstjeneste. Sdr. Tranders kirke v. Biskop Thomas Reinholdt
Sønder Tranders Kirke kl. 10:30
Thomas Reinholdt Rasmussen
29
Mar
Gudstjeneste
Gistrup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mette Nøhr Shaw
29
Mar
Gudstjeneste - Langfredag
Sønder Kongerslev Kirke kl. 10:30
Niels Peter Gadegård Gubi
29
Mar
Gudstjeneste
Lillevorde Kirke kl. 10:30 - 12:00
Jan Brogaard
29
Mar
Langfredagsgudstjeneste
Romdrup Kirke kl. 10:30
Christian Grund Sørensen
29
Mar
Langfredag
Mou Kirke kl. 10:30
Viggo Jacobsen
31
Mar
Påskedag, Gudstjeneste i Sdr. Tranders kirke, Mette Tved
Sønder Tranders Kirke kl. 09:00
Mette Tved
31
Mar
Påskegudstjeneste i Sejlflod Kirke
Sejlflod Kirke kl. 09:00
Theresa Lundquist French
31
Mar
Gudstjeneste
Gistrup Kirke kl. 10:00 - 11:00
Ejnar Grønlund
31
Mar
Påskedag - Højmesse i Rørdal Kirke
Rørdal Kirke kl. 10:00
Jens Chr. Meldgaard
31
Mar
Påskedag, Gudstjeneste i Gug kirke, Mette Tved
Gug Kirke kl. 10:30
Mette Tved
31
Mar
Gudstjeneste
Gunderup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mette Nøhr Shaw
31
Mar
Gudstjeneste
Nøvling Kirke kl. 10:30 - 11:30
Lene Elisabeth Riger-Kusk
31
Mar
Gudstjeneste - Påskedag
Nørre Kongerslev Kirke kl. 10:30
Niels Peter Gadegård Gubi
31
Mar
Gudstjeneste
Gudumholm Kirke kl. 10:30 - 12:00
Jan Brogaard
31
Mar
Påskegudstjeneste i Storvorde Kirke
Storvorde Kirke kl. 10:30
Theresa Lundquist French
31
Mar
Påskedag
Klarup Kirke kl. 10:30
Christina Kleis
31
Mar
Påskedag
Mou Kirke kl. 10:30
Viggo Jacobsen
April 2024
01
Apr
Gudstjeneste - 2. påskedag
Komdrup Kirke kl. 09:00
Viggo Jacobsen
01
Apr
Gudstjeneste
Gistrup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Ejnar Grønlund
01
Apr
2. påskedag, Gudstjeneste i Sdr. Tranders kirke v. Majbritt G. Kristensen
Sønder Tranders Kirke kl. 10:30
Majbritt G. Kristensen
01
Apr
2. påskedag
Dokkedal Kirke kl. 10:30
Viggo Jacobsen
07
Apr
Gudstjeneste i Sdr. Tranders kirke v. Aksel L. Toft. (Refleksionsgudstjeneste)
Sønder Tranders Kirke kl. 09:00
Aksel Lindy Toft
07
Apr
Gudstjeneste i Sejlflod Kirke
Sejlflod Kirke kl. 09:00
Jan Brogaard
07
Apr
Gudstjeneste
Gistrup Kirke kl. 09:00 - 10:00
Lene Elisabeth Riger-Kusk
07
Apr
Gudstjeneste - 1. s. e. påske
Sønder Kongerslev Kirke kl. 09:00
Viggo Jacobsen
07
Apr
Højmesse - 1. Søndag efter Påske - Ungdomskoret medvirker
Skalborg Kirke kl. 10:00
Christian Bjørn Krüger
07
Apr
Gudstjeneste kl. 10:30 i Lillevorde
Lillevorde Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jan Brogaard
07
Apr
Gudstjeneste i Gug kirke v. Aksel L. Toft
Gug Kirke kl. 10:30
Aksel Lindy Toft
07
Apr
1. s. e. påske
Romdrup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Christina Kleis
07
Apr
Gudstjeneste
Gunderup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mette Nøhr Shaw
07
Apr
Gudstjeneste
Nøvling Kirke kl. 10:30 - 11:30
Lene Elisabeth Riger-Kusk
07
Apr
Gudstjeneste 1. s. e. Påske
Mou Kirke kl. 10:30
Viggo Jacobsen
09
Apr
Gudstjeneste på Skovbrynet
Skovbrynet kl. 10:30 - 11:30
Lene Elisabeth Riger-Kusk
10
Apr
Plejehjemsgudstjeneste
Lykkesminde Plejecenter kl. 14:30
Niels Peter Gadegård Gubi
10
Apr
Gospelgudstjeneste
Skalborg Kirke kl. 20:00
Heine Lokjær Hansen
11
Apr
Plejehjemsgudstjeneste på Tranders Høje v. Line Vesterlund
Tranders Høje kl. 11:00
Line Vesterlund
13
Apr
Konfirmation
Klarup Kirke kl. 09:30
Christina Kleis
13
Apr
Dåbsgudstjeneste i Sdr. Tranders kirke v. Aksel L. Toft
Sønder Tranders Kirke kl. 10:00
Aksel Lindy Toft
13
Apr
Konfirmation
Romdrup Kirke kl. 11:15
Christina Kleis
14
Apr
Gudstjeneste kl. 9:00 i Gudumholm
Gudumholm Kirke kl. 09:00 - 10:00
Theresa Lundquist French
14
Apr
Gudstjeneste
Gunderup Kirke kl. 09:00 - 10:00
Mette Nøhr Shaw
14
Apr
Konfirmation
Romdrup Kirke kl. 09:30
Christian Grund Sørensen
14
Apr
Højmesse i Rørdal Kirke
Rørdal Kirke kl. 10:00
Maiko Miyamoto
14
Apr
Gudstjeneste i Gug kirke v. Mette Tved
Gug Kirke kl. 10:30
Mette Tved
14
Apr
Gudstjeneste i Storvorde Kirke
Storvorde Kirke kl. 10:30
Jens Brun
14
Apr
Gudstjeneste
Nøvling Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mette Nøhr Shaw
14
Apr
Rytmisk gudstjeneste
Gistrup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Ejnar Grønlund
14
Apr
Gudstjeneste 2. s. e. påske
Mou Kirke kl. 10:30
Viggo Jacobsen
14
Apr
Gudstjeneste -2. s. e. påske
Sønder Kongerslev Kirke kl. 10:30
Niels Peter Gadegård Gubi
14
Apr
Konfirmation
Klarup Kirke kl. 11:15
Christian Grund Sørensen
18
Apr
Plejehjemsgudstjeneste på Gug Plejehjem v. Line Vesterlund
Gug Plejehjem kl. 13:30
Line Vesterlund
18
Apr
Gud og spaghetti
Skalborg Kirke kl. 17:00
Heine Lokjær Hansen
20
Apr
Konfirmation
Klarup Kirke kl. 09:30
Christian Grund Sørensen
20
Apr
Konfirmation
Romdrup Kirke kl. 11:15
Christina Kleis
21
Apr
Konfirmation - 7.a
Storvorde Kirke kl. 09:00
Theresa Lundquist French
21
Apr
Gudstjeneste i Sdr. Tranders kirke v. Line Vesterlund
Sønder Tranders Kirke kl. 09:00
Line Vesterlund
21
Apr
Gudstjeneste
Nøvling Kirke kl. 09:00 - 10:00
Ejnar Grønlund
21
Apr
Gudstjeneste i Gug kirke v. Line Vesterlund
Gug Kirke kl. 10:30
Line Vesterlund
21
Apr
Gudstjeneste kl. 10:30 i Gudum
Gudum Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jan Brogaard
21
Apr
Gudstjeneste
Klarup Kirke kl. 10:30
Christian Grund Sørensen
21
Apr
Gudstjeneste
Gunderup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Lene Elisabeth Riger-Kusk
21
Apr
Gudstjeneste
Gistrup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Ejnar Grønlund
21
Apr
Gudstjeneste - 3. s. e. påske
Komdrup Kirke kl. 10:30
Niels Peter Gadegård Gubi
21
Apr
Konfirmation i Sejlflod Kirke
Sejlflod Kirke kl. 11:00
Theresa Lundquist French
23
Apr
Gudstjeneste på Skovbrynet
Skovbrynet kl. 10:30 - 11:30
Ejnar Grønlund
25
Apr
Hellashøj
Hellashøj kl. 10:30 - 11:30
Christina Kleis
25
Apr
Skumringsgudstjeneste i Gug kirke med efterflg. hveder serveret i sognesalen
Gug Kirke kl. 17:00
Aksel Lindy Toft
25
Apr
Bededagsgudstjeneste
Storvorde Kirke kl. 19:00
Jens Brun
25
Apr
Hvede gudstjeneste
Romdrup Kirke kl. 19:00
Christina Kleis
27
Apr
Konfirmation
Mou Kirke kl. 00:00
Jens Brun
27
Apr
Konfirmation i Gug kirke (Gug skole tidl. 6.c) v. Mette Tved
Gug Kirke kl. 09:00
Mette Tved
27
Apr
Konfirmation i Storvorde Kirke
Storvorde Kirke kl. 10:00
Theresa Lundquist French
27
Apr
Konfirmation kl. 10:30 i Gudumholm
Gudumholm Kirke kl. 10:30 - 12:30
Jan Brogaard
27
Apr
Dåbsgudstjeneste
Gunderup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mette Nøhr Shaw
27
Apr
Konfirmation i Gug kirke (Gug skole tidl. 6.d) v. Line Vesterlund
Gug Kirke kl. 11:00
Line Vesterlund
28
Apr
Konfirmation i Gug kirke (Gug skole tidl. 6.b) v. Aksel L. Toft & Lise Kobbersmed
Gug Kirke kl. 09:00
Aksel L. Toft, Lise Kobbersmed
28
Apr
Konfirmation - 7.b, første hold
Storvorde Kirke kl. 09:00
Theresa Lundquist French
28
Apr
Gudstjeneste
Gistrup Kirke kl. 09:00 - 10:00
Mette Nøhr Shaw
28
Apr
Højmesse - 4. Søndag efter Påske
Skalborg Kirke kl. 10:00
Christian Bjørn Krüger
28
Apr
Konfirmation
Nøvling Kirke kl. 10:00 - 11:00
Lene Elisabeth Riger-Kusk
28
Apr
Gudstjeneste i Sdr. Tranders kirke v. Majbritt G. Kristensen
Sønder Tranders Kirke kl. 10:30
Majbritt G. Kristensen
28
Apr
Gudstjeneste kl. 10:30 i Lillevorde
Lillevorde Kirke kl. 10:30 - 11:30
Jan Brogaard
28
Apr
4. s. e. påske
Romdrup Kirke kl. 10:30
Christina Kleis
28
Apr
Gudstjeneste
Gunderup Kirke kl. 10:30 - 11:30
Mette Nøhr Shaw
28
Apr
Gudstjeneste - 4. s. e. påske
Nørre Kongerslev Kirke kl. 10:30
Niels Peter Gadegård Gubi